ING Bank Śląski S.A.

Piotr Alicki,
Technologie i innowacje | Z rynku finansowego

AI w sektorze finansowym, jej obietnice i ryzyka

Sztuczna inteligencja (AI) składa wielkie obietnice biznesowi. Ale związane są z nią zupełnie nowe obszary ryzyka. Wykorzystanie AI przez banki należy teraz do największych wyzwań technologicznych dla sektora. O długim szeregu korzyści, jakie sztuczna inteligencja może im przynieść oraz o szansach i ryzykach związanych z radykalną zmianą, jaką ze sobą niesie dyskutowali uczestnicy Europejskiego Kongresu Finansowego 2025.

CZYTAJ WIĘCEJ
Z rynku finansowego

Regulacje bankowe rozwodzą się po obu stronach Atlantyku

Atlantycki rów staje się coraz głębszy. Zaczyna rozdzielać także regulacje bankowe, które po obu stronach oceanu idą w różne strony. Powstaje w związku z tym nowe ryzyko dla całego globalnego systemu finansowego. Uczestnicy dyskusji podczas czerwcowego Europejskiego Kongresu Finansowego zwracali uwagę, że może ono dotyczyć także polskich banków, pisze Jacek Ramotowski.

CZYTAJ WIĘCEJ
Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej EKF
Wydarzenia | Gospodarka | Z rynku finansowego

„EKF nigdy nie śpi” – relacja z pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Finansowego 2025

XV edycja Europejskiego Kongresu Finansowego toczy się w cieniu kilku kluczowych wydarzeń na scenie krajowej i międzynarodowej: wojny handlowej zapoczątkowanej przez administrację Trumpa, wyborów prezydenckich w Polsce, wojny w Ukrainie, transformacji energetycznej na całym rynku unijnym oraz zagrożeń kreowanych przez nowe technologie. To wyzwania stojące przed całym sektorem finansowym. Ważnym wydarzeniem szeroko komentowanym w kuluarach Kongresu była umowa pomiędzy PZU a Pekao SA, którą ogłoszono rano (2.06.2025), w dniu rozpoczęcia się Kongresu.

CZYTAJ WIĘCEJ
segregatory z logiem UE, deregulacja
Gospodarka | Prawo i regulacje | Wydarzenia | Z rynku finansowego

EKF 2025: „Deregulacja z perspektywy sektora finansowego – co może Bruksela a co my”

Sektor bankowy docenia wysiłki podejmowane na rzecz deregulacji zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym, przy czym za kluczowe uważa te drugie. Jednocześnie zwraca uwagę na potrzebę zachowania pewnych regulacji, które wydają się zbędne niektórym podmiotom na rynku; podkreśla też rolę sektora w pomaganiu usuwania przeregulowania wszystkich przedsiębiorstw, ocenili uczestnicy panelu „Deregulacja z perspektywy sektora finansowego – co może Bruksela a co my” na Europejskim Kongresie Finansowym (EKF 2025) w Sopocie.

CZYTAJ WIĘCEJ
kobieta i mężczyzna w drzwiach restauracji
Gospodarka | Z rynku finansowego

Przedsiębiorczy Polacy bez pozytywnych mitów przedsiębiorczości?

Przedsiębiorczość nie jest cechą zarezerwowaną tylko dla przedsiębiorców. Dwa ostatnie badania ING Banku Śląskiego rzucają nowe światło na przedsiębiorczość Polek i Polaków. Zła wiadomość: w polskiej popkulturze brakuje pozytywnych mitów przedsiębiorczości. Dobra wiadomość: mimo to dwie trzecie dorosłych Polek i Polaków uważa, że są przedsiębiorczy, czytamy w informacji prasowej ING.

CZYTAJ WIĘCEJ
logo ING na budynku
Kadry

Zmiany w zarządach ING Lease i ING Commercial Finance

Rada nadzorcza ING Lease Polska sp. z o.o. powołała Magdalenę Ciechomską–Barczak na stanowisko prezesa zarządu Spółki od 1 czerwca ‘25, a stanowisko wiceprezesa zarządu ING Lease odpowiedzialnego za Pion Sprzedaży 1 lipca ’25 obejmie Paweł Bojarski. Rada nadzorcza ING Commercial Finance powołała Mariusza Czerbniaka na stanowisko wiceprezesa zarządu odpowiedzialnego za Pion Operacji i Finansów – swoją funkcję obejmie 1 lipca 2025 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ
92. Webinar PAB WIB: „Wpływ wskaźnika WFD na stabilność struktury finansowania, potrzeby emisyjne banków oraz dostępność i cenę kredytu hipotecznego”
Edukacja finansowa | Z rynku finansowego

92. Webinar PAB WIB: „Wpływ wskaźnika WFD na stabilność struktury finansowania, potrzeby emisyjne banków oraz dostępność i cenę kredytu hipotecznego”

W czwartek 29 maja 2025 r. odbył się kolejny webinar PAB WIB dotyczący omówienia raportu „Wpływ wskaźnika WFD na stabilność struktury finansowania, potrzeby emisyjne banków oraz dostępność i cenę kredytu hipotecznego”. Raport został opracowany przez zespół roboczy w składzie: dr Błażej Lepczyński, prof. dr hab. Stanisław Kasiewicz, prof. SGH dr hab. Lech Kurkliński oraz prof. UG dr hab. Anna Zamojska. Komentarz rynkowy zapewnili: Krzysztof Góral, dyrektor Departamentu Skarbu, ING Bank Śląski, S.A.; Paweł Opolski, dyrektor Departamentu Alokacji Kapitału i Zarządzania Aktywami i Pasywami, Bank Pekao S.A. oraz Janusz Strojny, dyrektor Departamentu Ryzyka Rynkowego, PKO Bank Polski.

CZYTAJ WIĘCEJ
Zobacz wszystkie