Instrumenty finansowe w nowym budżecie unijnym

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

konferencja.05.250x168O pożyczkach, poręczeniach i innych zwrotnych formach finansowania projektów w obecnej i przyszłej perspektywie finansowej UE rozmawiali uczestnicy konferencji poprzedzającej galę wręczenia Nagród BGK "Instrumenty zwrotne dla rozwoju przedsiębiorczości". Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska otrzymała nagrodę specjalną BGK za promowanie w Polsce zwrotnych instrumentów inżynierii finansowej.

Znajdujemy się w decydującej fazie przygotowań do perspektywy finansowej 2014-2020. Trwające w Radzie UE negocjacje pakietu legislacyjnego dla polityki spójności są już bardzo zaawansowane. Z kolei w Polsce, pracujemy nad Umową Partnerstwa, dokumentem, który wskaże w jaki sposób Polska chce osiągnąć swoje cele rozwojowe przy pomocy funduszy UE i określi jak będzie wyglądał system ich wdrażania – poinformowała minister Bieńkowska.

Przedstawiła również informację o tym, co zmieni się w Funduszach Europejskich po 2013 r. – Polityka spójności będzie skoncentrowana na ograniczonej liczbie celów. Pieniądze popłyną tam, gdzie dadzą największy efekt mnożnikowy. Będzie to polityka szyta na miarę pod konkretny obszar, uwzględniając jego mocne strony i słabości. Chcemy także, by regiony otrzymały do wyłącznej dyspozycji więcej środków. Obecnie jest to jedna czwarta alokacji dla Polski – zaznaczyła minister Bieńkowska. Odniosła się również do przyszłości instrumentów finansowych w Polsce. – Będą stosowane nowe instrumenty zwrotne, np. dla mikroprzedsiębiorstw. Zwiększy się także udział instrumentów finansowych w alokacji dla Polski – powiedziała. Podkreśliła, że przy planowaniu nowych rozwiązań zostaną wzięte pod uwagę wnioski z obecnej i poprzedniej perspektywy finansowej.

Prezes BGK Dariusz Daniluk przypomniał, że bank uczestniczy m.in. we wdrażaniu inicjatywy JEREMIE, czyli mechanizmu zwrotnego wsparcia dla przedsiębiorstw. W 2009 roku BGK podpisał umowy z 5 województwami, które zdecydowały się na przeznaczenie części środków z programów regionalnych na ten cel. – Do 2015 roku, z pomocą pośredników finansowych, udostępnimy przedsiębiorcom 1,66 mld zł – powiedział.

Przedstawicielka Komisji Europejskiej Hanna Jahns mówiła o doświadczeniach z obecnej perspektywy oraz przyszłości instrumentów finansowych. – Komisja Europejska proponuje zmiany w instrumentach finansowych, dlatego że stają się one coraz bardziej popularne w państwach członkowskich oraz po to, by jeszcze zwiększyć ich wartość w osiąganiu celów polityki spójności. Obecnie, w Europie, na różne instrumenty finansowe przeznaczono około 10 mld euro – poinformowała. Dodała, że w Polsce szczególnie widać efekty wdrażania instrumentów finansowych. – Mamy nadzieję, że wkrótce inne państwa będą mogły pochwalić się takimi sukcesami – zakończyła.

Po dyskusji, w której uczestniczyli także marszałkowie województw, przedstawiciele pośredników finansowych, BGK oraz przedsiębiorców odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród BGK. Nagrodę specjalną, za promowanie w Polsce zwrotnych instrumentów inżynierii finansowej, otrzymała minister Elżbieta Bieńkowska. Z kolei marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak został wyróżniony tą nagrodą za pionierskie podejście we wdrażaniu pozadotacyjnych form wsparcia dla przedsiębiorców w ramach inicjatywy JEREMIE. Wyróżniono również pośredników finansowych, którzy najefektywniej realizują tę inicjatywę w Polsce.

Źródło: www.mrr.gov.pl