ING Bank Śląski zaktualizował politykę dywidendową

ING Bank Śląski zaktualizował politykę dywidendową
ING Bank Śląski - Siedziba w Katowicach (fot. ING Bank Śląski)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
ING Bank Śląski zaktualizował politykę dywidendową, dostosowując ją do stanowiska KNF poprzez rezygnację ze wskazania dodatkowego bufora 1,5 p.p. w kryteriach kapitałowych - poinformował ING BSK w komunikacie.
.@ING__Polska zaktualizował politykę dywidendową, dostosowując ją do stanowiska @uknf poprzez rezygnację ze wskazania dodatkowego bufora 1,5 p.p. w kryteriach kapitałowych #INGBankŚląski

Bank podał, że w polityce dywidendowej dodał zapis, że zarząd banku bierze pod uwagę stanowisko KNF odnośnie polityki dywidendowej przy uwzględnianiu wysokości wypłaty dywidendy.

Polityka dywidendowa ING Banku Śląskiego zakłada „stabilne realizowanie wypłat dywidend w długiej perspektywie z zachowaniem zasady ostrożnego zarządzania oraz wszelkich wymogów regulacyjnych, do których zachowania bank jest zobowiązany”.

Czytaj także: Fitch: rating ING Banku Śląskiego na liście “pod obserwacją kryteriów” z możliwością podwyższenia >>>

Co zakłada polityka dywidendowa ING Banku Śląskiego?

Polityka dywidendowa zakłada m.in. możliwość realizowania wypłat dywidendy z nadwyżki kapitału powyżej minimalnych współczynników adekwatności kapitałowej.

W czwartek bank podał, że jego zarząd zdecydował o przedłożeniu walnemu zgromadzeniu propozycji uchwały, która zakłada wypłatę dywidendy za 2019 rok w łącznej kwocie 494,4 mln zł, czyli 3,8 zł brutto na akcję.

Zaproponowana kwota dywidendy stanowi 30 proc. zarówno skonsolidowanego, jak i jednostkowego zysku netto ING Banku Śląskiego.

Czytaj także: ING Bank Śląski miał wstępnie 450,3 mln zł zysku netto w IV kw. 2019 r. Wzrost kredytów w sektorze spowolni?

Rekomendacja jest zgodna z wcześniejszymi zapowiedziami zarządu, który informował w lutym, że zamierza zarekomendować przeznaczenie na wypłatę dywidendy około 30 proc. jednostkowego zysku osiągniętego w 2019 roku.

Proponowany dzień dywidendy to 23 kwietnia, a jej wypłata miałaby nastąpić 11 maja 2020 roku.

W 2019 roku bank wypłacił 455,35 mln zł dywidendy, czyli 3,50 zł brutto na akcję. Wtedy również na dywidendę trafiło ok. 30 proc. zysku banku. Pozostała część zysku została przeznaczona na pokrycie straty z lat ubiegłych i na kapitał rezerwowy. 

Źródło: PAP BIZNES