ING Bank Śląski w wyniku wakacji kredytowych spodziewa się straty netto w III kwartale, pierwszej od 14 lat

ING Bank Śląski w wyniku wakacji kredytowych spodziewa się straty netto w III kwartale, pierwszej od 14 lat
Fot. stock.adobe.com/dziewul
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
ING Bank Śląski szacuje, że program wakacji kredytowych obniży wynik brutto za lipiec 2022 roku o ok. 1,7 mld zł, bank spodziewa się w III kwartale straty netto, pierwszej od 14 lat.

„Zgodnie z wymogami MSSF 9, aktualnym stanem wiedzy oraz w oparciu o przyjęte założenia, kwota korekty jest w ocenie Zarządu Banku istotna i spowoduje jednorazowe obniżenie skonsolidowanego wyniku brutto Banku (jako pomniejszenie przychodów) za lipiec 2022 roku o ok. 1,7 mld zł. W konsekwencji Zarząd Banku spodziewa się straty netto w III kwartale 2022 roku – pierwszej od 14 lat, czyli od IV kwartału 2008 roku. Ponadto, zarząd wskazuje, że szacowana kwota korekty będzie miała negatywny wpływ na łączny współczynnik kapitałowy Banku w wysokości ok. 1,2 pp.” – napisano w komunikacie.

Czytaj także: PKO BP: wakacje kredytowe obciążą wyniki w III kwartale; w jakiej wysokości?

Bank podał, że wstępnie szacowana wartość korekty została ustalona jako różnica wartości bieżącej szacowanych przepływów pieniężnych wynikających z umów kredytowych, uwzględniającej zawieszenie płatności rat oraz bieżącej wartości bilansowej brutto portfela kredytowego, przy założeniu odsetka klientów zainteresowanych zawieszaniem spłaty rat na poziomie 70 proc.

Czytaj także: mBank policzył, ile kosztować będą wakacje kredytowe; wynik netto grupy w III kw. będzie ujemny >>>

ING podał, że 89 proc. szacowanej kwoty korekty przypada na kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem i 11 proc. na kredyty z okresowo stałą stopą procentową.

Czytaj także: Wakacje kredytowe wchodzą w życie: wnioski można będzie składać pod koniec lipca >>>

„Zarząd Banku zwraca uwagę, że powyższa kwota będzie podlegała aktualizacji biorąc pod uwagę przede wszystkim rzeczywisty poziom zainteresowania zawieszeniem spłat kredytu” – napisano w komunikacie.

Zaktualizowana informacja dotycząca wysokości korekty oraz jej wpływu na skonsolidowany wynik finansowy ma zostać przedstawiona w sprawozdaniu finansowym za III kwartał 2022 roku. 

Źródło: PAP BIZNES