ING Bank Śląski w wyniku wakacji kredytowych spodziewa się straty netto w III kwartale, pierwszej od 14 lat
„Zgodnie z wymogami MSSF 9, aktualnym stanem wiedzy oraz w oparciu o przyjęte założenia, kwota korekty jest w ocenie Zarządu Banku istotna i spowoduje jednorazowe obniżenie skonsolidowanego wyniku brutto Banku (jako pomniejszenie przychodów) za lipiec 2022 roku o ok. 1,7 mld zł. W konsekwencji Zarząd Banku spodziewa się straty netto w III kwartale 2022 roku – pierwszej od 14 lat, czyli od IV kwartału 2008 roku. Ponadto, zarząd wskazuje, że szacowana kwota korekty będzie miała negatywny wpływ na łączny współczynnik kapitałowy Banku w wysokości ok. 1,2 pp.” – napisano w komunikacie.
Czytaj także: PKO BP: wakacje kredytowe obciążą wyniki w III kwartale; w jakiej wysokości?
Bank podał, że wstępnie szacowana wartość korekty została ustalona jako różnica wartości bieżącej szacowanych przepływów pieniężnych wynikających z umów kredytowych, uwzględniającej zawieszenie płatności rat oraz bieżącej wartości bilansowej brutto portfela kredytowego, przy założeniu odsetka klientów zainteresowanych zawieszaniem spłaty rat na poziomie 70 proc.
ING podał, że 89 proc. szacowanej kwoty korekty przypada na kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem i 11 proc. na kredyty z okresowo stałą stopą procentową.
Czytaj także: Wakacje kredytowe wchodzą w życie: wnioski można będzie składać pod koniec lipca >>>
„Zarząd Banku zwraca uwagę, że powyższa kwota będzie podlegała aktualizacji biorąc pod uwagę przede wszystkim rzeczywisty poziom zainteresowania zawieszeniem spłat kredytu” – napisano w komunikacie.
Zaktualizowana informacja dotycząca wysokości korekty oraz jej wpływu na skonsolidowany wynik finansowy ma zostać przedstawiona w sprawozdaniu finansowym za III kwartał 2022 roku.