ING Bank Śląski: 638,4 mln zł zysku netto grupy w III kw., powyżej oczekiwań

ING Bank Śląski: 638,4 mln zł zysku netto grupy w III kw., powyżej oczekiwań
Fot. stock.adobe.com/Björn Wylezich
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zysk netto grupy ING Banku Śląskiego w trzecim kwartale 2021 roku wzrósł do 638,4 mln zł z 440,2 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Wynik okazał się 14 proc. wyższy od oczekiwań rynku na poziomie 557,9 mln zł.

Oczekiwania dziesięciu biur maklerskich co do wyniku netto za trzeci kwartał wahały się od 522 mln zł do 581 mln zł.

Zysk netto w III kwartale wzrósł 45 proc. rdr i 4 proc. kdk.

Po trzech kwartałach zysk netto grupy ING Banku Śląskiego wyniósł 1,64 mld zł, czyli jest o 60,1 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Odpisy

Odpisy (razem z kosztami ryzyka prawnego kredytów hipotecznych w walutach obcych w wysokości 0,4 mln zł) wyniosły w trzecim kwartale 80,4 mln zł i były 31 proc. niższe od oczekiwań analityków na poziomie 116,3 mln zł (przedział oczekiwań wynosił 89-140 mln zł).

Odpisy spadły 45 proc. rdr i są 321 proc. wyższe niż w II kwartale 2021 roku.

Kwartalne koszty ryzyka wzrosły do 0,23 proc. z 0,06 proc. w II kwartale.

Wynik odsetkowy

Wynik odsetkowy banku w trzecim kwartale wyniósł 1.236,7 mln zł i okazał się 2,4 proc. powyżej oczekiwań analityków, którzy liczyli, że wyniesie 1.207,7 mln zł (w przedziale oczekiwań 1.186 – 1.226 mln zł). Wynik odsetkowy wzrósł 9 proc. rdr i 5 proc. w ujęciu kwartalnym.

Kwartalna marża odsetkowa wzrosła do 2,53 proc. z 2,44 proc. w II kwartale.

Wynik z prowizji

Wynik z prowizji wyniósł 484,2 mln zł i był 5 proc. powyżej szacunków rynku w wysokości 460,9 mln zł (oczekiwania wahały się od 448 mln zł do 473 mln zł). Wynik prowizyjny wzrósł 23 proc. rdr i 6 proc. kdk.

Bank podał, że poprawa wyniku z transakcji wymiany oraz na kartach płatniczych i kredytowych to zasługa większej aktywności klientów, a przyrost wyniku za prowadzenie rachunków wynikał z rewizji tabeli opłat i prowizji.

Koszty działania banku

Koszty działania banku wyniosły 694,2 mln zł i były zgodne z konsensusem na poziomie 701,4 mln zł. Koszty wzrosły 4 proc. rdr i pozostały na poziomie z II kwartału.

Sprzedaż kredytów

W III kwartale ING sprzedał kredyty gotówkowe o wartości 1,39 mld zł, co oznacza 90 proc. wzrost rdr. i spadek 3 proc. kdk. Sprzedaż kredytów hipotecznych wyniosła 4 mld zł, rosnąc 139 proc. rdr i spadając 4 proc. kdk.

Na koniec września 2021 roku przeciwko bankowi toczyło się 701 spraw sądowych (pod koniec czerwca było to 617 spraw) w związku z zawartymi umowami o kredyt w złotych indeksowany kursem CHF. Niespłacony kapitał kredytów, których dotyczyły przedmiotowe postępowania wynosi 180,8 mln zł.

Ugody z frankowiczami

Bank informował wcześniej, że zaproponował ugody w zakresie kredytów hipotecznych indeksowanych do CHF zgodne z propozycją przewodniczącego KNF. Przeliczenie kredytu nastąpić ma przy założeniu, że od początku był kredytem w zł. Zasady rozliczenia i nowe warunki oprocentowania mają być ustalone w procesie mediacji przed KNF.

Czytaj także: W ING Banku Śląskim frankowicze będą mogli zamienić kredyty frankowe na złotowe >>>

Łączny współczynnik kapitałowy wynosi 17,21 proc., a współczynnik kapitału Tier I 14,97 proc.

ING Bank Śląski nie wyklucza, że w IV kw. może zwiększyć rezerwy związane z kredytami frankowymi

ING Bank Śląski nie wyklucza, że w IV kw. może zwiększyć rezerwy związane z kredytami w CHF – poinformowała wiceprezes banku Bożena Graczyk.

„Niepewność, którą mamy i wejście w masowy program ugód powodują konieczność, potrzebę ostrożnego podejścia do złożeń, które przyjęliśmy przy szacowaniu rezerw i nie wykluczamy, że ostrożnie szacując te rezerwy, mogą się zwiększyć w IV kwartale” – powiedziała Graczyk.

„Oczekiwanie wzrostu zyskowności ING BSK o ok. 10 proc. rocznie jest bardziej realne”

Nie należy oczekiwać, że zyskowność ING Banku Śląskiego będzie rosła w kolejnych latach w tempie 60 proc. rocznie, poziom około 10 proc. wydaje się bardziej realny – wynika z wypowiedzi prezesa banku Brunona Bartkiewicza.

„Oczywiście przyrost zysku netto o 60 proc. rok do roku to efekt tego, że w zeszłym roku wyniki były dużo słabsze (…). Oczywistym jest, że nie należy wyciągać wniosku, że bank będzie „produkował” przyrosty zysku netto w skali 60 proc. co roku, bo tak nie będzie. Ale takie jakieś godziwe 10 proc. to pewnie się uda” – powiedział Bartkiewicz.

ING Bank Śląski z optymizmem patrzy na rynek kredytów dla firm w 2022

r.ING Bank Śląski pozostaje optymistyczny, jeśli chodzi o wzrost akcji kredytowej dla przedsiębiorstw w 2022 roku – poinformował Brunon Bartkiewicz.

Wydaje się, że możemy z optymizmem patrzeć na wzrost inwestycji w 2022 roku.

„Wydaje się też, że w 2023 roku przyszłość inwestycji prywatnych nie jest przesądzona, bo na razie odczyty pokazują mniejszą skłonność do inwestowania” – powiedział Bartkiewicz

„Trochę się martwię opóźnieniami inwestycji publicznych, bo one mogą się silnie złożyć z falą inwestycyjną w 2022 roku. Miejmy nadzieję, że będziemy mieli w miarę stabilny spory wzrost inwestycji w najbliższym okresie” – powiedział Bartkiewicz.

Podał, że wysoka dynamika kredytów dla firm nie oznacza, że bank bierze na siebie „niekontrolowane ryzyko”

„Jesteśmy dość selektywni, czy wybiórczy w warunkach, które stawimy podmiotom, które mamy finansować” – powiedział Bartkiewicz. 

Źródło: PAP BIZNES