Ilu zwolenników ma Janet Yellen?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Styczniowe posiedzenie Fed to już historia, ale rynki chętnie się dziś jej przyjrzą, by zobaczyć, jaki jest układ sił w amerykańskim banku centralnym. Minutes z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, które zostaną opublikowane o 20.00, pozwolą ocenić, ilu zwolenników w FOMC ma Janet Yellen. Jej ubiegłotygodniowe wystąpienia trochę zmroziły rynki, a dywagacje na temat ujemnych stóp procentowych podziałały jak kubeł zimnej wody. Ciekawe, czy podobne wątki pojawiły się w styczniu, kiedy o polityce monetarnej dyskutowała cała ekipa Fed. Dolar pewno nie zareaguje, ale wiedza na ten temat inwestorom nie zaszkodzi.

Większą  siłę sprawczą mogą mieć amerykańskie dane o produkcji przemysłowej i informacje o rozpoczętych budowach domów. Jeżeli będą lepsze od prognoz, szanse na poprawkę klimatu mocno wzrosną. Rynki ostatnio mocno histeryzowały z powodu spadających cen ropy i widma krachu gospodarczego w USA, ale chyba w tych sprawach lekko przesadziły. Nawet gdy ropa dołuje, giełda nie musi iść w jej ślady. Dzisiaj możemy zobaczyć, czy szczątkowe nadzieje na podwyżki stóp w tym roku odżyją na nowo. Ten tydzień może przynieść sporo informacji na ten temat.

Najbliższe dni są ważne dla funta, zarówno w perspektywie zbliżającego się szczytu UE, jak i dzisiejszych danych z rynku pracy i piątkowych, dotyczących sprzedaży detalicznej. Ciekawe rzeczy dzieją się na rynku ropy – dzisiaj (z jednodniowym poślizgiem, z powodu poniedziałkowego święta) pojawią się dane API o zapasach w USA. Ostatnie porozumienie między kilkoma największymi producentami ropy nie poprawiło sytuacji na rynku, ale dało sygnał, że konkretne rozmowy między Rosją a Arabią Saudyjską są możliwe, nawet jeżeli ich rezultat jest niewielki. Iran i Irak na razie otwarcie ignorują ustalenia naftowych potęg. Teheran nawet oświadczył, że ma zamiar zwiększać produkcję. Czy tak będzie, nie wiadomo, bo twarde stanowisko Iranu może być w istocie wstępem do negocjacji z resztą naftowej czołówki.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska