Ile zapłacimy za OC w 2020?

Ile zapłacimy za OC w 2020?
Fot. stock.adobe.com/Bartosz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rok 2019 zakończył się pod znakiem stałej obniżki cen OC. Porównując wysokość średnich składek ubezpieczenia komunikacyjnego w grudniu 2018 i 2019, można zobaczyć, że ceny zmniejszyły się o ponad 7%. Ten rok, jeśli chodzi o branże ubezpieczeniową, nie był zbyt burzliwy, jednak przyniósł kilka zmian, które ułatwią nam życie w nadchodzącym 2020 roku.
Rok 2019 zakończył się pod znakiem stałej obniżki cen #OC #ubezpieczenia

Średnie ceny ubezpieczeń komunikacyjnych nieustannie spadają – taki trend zachował się przez cały rok. Średnia składka za polisę OC w styczniu wynosiła 619 PLN, w czerwcu 598 PLN, a w grudniu wyniosła 575 PLN. Spadek średnich cen ubezpieczenia komunikacyjnego nie przekroczył poziomu 7-8% w skali roku. Te wartości świetnie obrazują to co działo się z cenami ubezpieczeń przez ostatnie dwanaście miesięcy. Choć w ujęciu rocznym jest to odczuwalna tendencja, to nie ma tak wielkiego wpływu na stan portfela konsumenta.  Warto też zaznaczyć, że ceny powoli zmierzają do stabilizacji. Po podwyżkach z ubiegłych lat, dzisiaj mamy do czynienia jedynie z niewielką korektą. Myślę, że w pierwszej połowie 2020 roku ceny ubezpieczeń komunikacyjnych powinny utrzymać się na obecnym poziomie bądź delikatnie się obniżać, tak jak odbywało się to w tym roku. Duży wpływ ma na to ciągłe konkurowanie o klientów, które z reguły prowadzi do niewielkich zmian cenowych na rynku ubezpieczeń.

Czytaj także: Polacy o ubezpieczeniach komunikacyjnych: za drogie, ponad 56 proc. rozkłada płatności na raty >>>

Zniesienie konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy

W przeciwieństwie do 2018, miniony rok nie przyniósł wielu zmian pod względem rozporządzeń czy ustaw dotyczących branży ubezpieczeniowej. Jedną z największych rewolucji było zniesienie konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy. Wszystkie dane z tych dwóch dokumentów są dostępne dla policji i straży miejsce w formie elektronicznej. Dzięki temu nie musimy się martwić tym czy będziemy mieć przy sobie dokumenty, czy też nie. Jeżeli mimo tego zależy nam na posiadaniu tych rzeczy przy sobie, to dowód rejestracyjny możemy podłączyć do naszego Profilu Zaufanego i trzymać w aplikacji mObywatel. W podobny sposób można przechowywać także swoją polisę komunikacyjną. W ubiegłym roku udostępniliśmy aplikację CUK Ubezpieczenia, którą w 2019 dodatkowo zmodernizowaliśmy i udoskonaliliśmy. Ma ona głównie pełnić funkcję portfela polis. Przechowywanie ubezpieczenia to jednak nie jedyna zaleta tej aplikacji – za jej pośrednictwem można zgłosić szkodę, wezwać assistance lub kupić dodatkową polisę.

Ceny OC w 2019 r.
Ceny OC w 2019 r. Źródło: CUK

Rynek coraz bardziej nastawiony na mobilność, omnichannelowość

Wejście w nową dekadę, to bardzo duży krok przepełniony wieloma spekulacjami, niepewnościami – szczególnie na rynku ubezpieczeń, który potrafi zaskakiwać. Mogę natomiast podjąć się spekulacji na nadchodzący 2020 rok. Rynek coraz bardziej będzie nastawiony na mobilność, omnichannelowość, co jednak nie oznacza porzucenia sprzedaży w trybie offline. Towarzystwa Ubezpieczeniowe starają się dopasować do zmian i wprowadzają coraz to nowsze udogodniania zarówno dla młodszych, jak i starszych użytkowników.  Ci pierwsi przywykli do swobodnego poruszania się w świecie e-commerce, zaś starsze pokolenia częściej decydują się na zakup w placówkach multiagencji. Staramy się nie faworyzować żadnej grupy wiekowej, dlatego stale rozwijamy sieć offline, a także wprowadzamy nowe rozwiązania technologiczne jak Google Asystent CUK Ubezpieczenia, aplikacja dedykowana klientom multiagencji oraz Strefa Klienta. Zależy nam na tym, aby każdy z naszych klientów, niezależnie od wieku, mógł dowiedzieć się, uzyskać pomoc i zakupić ubezpieczenia W pełni odpowiadające jego potrzebom. 2020 rok to dla nas kolejne 365 dni, podczas których chcemy się rozwijać i jeszcze szerzej realizować naszą misję – tworzenie Przyjaznego Świata Ubezpieczeń dla wszystkich naszych klientów.

Źródło: CUK Ubezpieczenia