Ile waluty wziąć na wakacje?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Ile pieniędzy wziąć na tygodniowy wyjazd all inclusive do Grecji, a ile na dwa tygodnie do Tajlandii? Euro czy dolary? Gotówkę czy kartę? Wszystko oczywiście zależy od naszych planów, kierunku i charakteru wycieczki, jednak jak wynika z danych Internetowykantor.pl polski turysta kupuje na urlop walutę za średnio 3 tys. zł do europejskich krajów, a na dalsze wyprawy za 6,5-7 tys. zł.

InternetowyKantor.pl przeanalizował zakupy kilku tysięcy swoich klientów, którzy zdeklarowali, iż kupują walutę w celach turystycznych. Okazuje się, że w 2014 roku klienci-turyści nabywali online głównie euro. Stanowiło ono 70% wszystkich zakupów w kantorze na wyjazdy urlopowe. Nie jest to dziwne, kiedy przyjrzymy się kierunkom naszych urlopów. Najpopularniejsze kraje turystyczne wśród Polaków to wg portalu wakacje.pl: Grecja (29.8%), Egipt (19.9%), Turcja (17,5%), Hiszpania (15.7%). Najczęściej turyści nabywają europejską walutę w miesiącach wakacyjnych i tuż przed nimi, czyli w maju i czerwcu. Średnia kwota, jaką kupowali to 700 euro.

Wszystko w cenie?

Należy pamiętać, że gdy jedziemy na wakacje all inclusive i nie zamierzamy kupować na miejscu drogich wycieczek fakultatywnych, najczęściej zabieramy 100-200 euro, na pamiątki i rezerwę. Gdy nie mamy zamówionych posiłków, chcemy wynająć samochód na miejscu i aktywnie zwiedzać – tak kwota musi być odpowiednio wyższa i wynosi nawet ponad 1000 euro. 700 euro jest średnią ze wszystkich zakupów.

Dolary na egzotyki

Drugą co do popularności walutą kupowaną w celach turystycznych jest dolar amerykański (ok. 15%). Co ciekawe dolary kupujemy w innych miesiącach niż euro, głównie w okresie jesienno-zimowym. Szczyt zakupu dolarów przypada wg Internetowykantor.pl na luty. USD kupujemy nie tylko na podróże do Egiptu, czy Tunezji, ale przede wszystkim do egzotycznych krajów w Azji (Tajlandia), czy Ameryki Środkowej i Południowej (Meksyk, Karaiby, Brazylia). Wyjazdy tam popularne są właśnie w okresie polskiej zimy i wczesnej wiosny.

Wykres 1.
Roczny trend zainteresowania EUR względem USD wśród klientów deklarujących zakup waluty na wakacje. Dane za 2014 rok.
Źródło: Currency One

Średnia kwota zakupu dolarów przed wyjazdem to 1800 USD. Jest znacznie wyższa niż ta w euro. Wynikać to może właśnie z dalszych, i z reguły dłuższych, podróży urlopowych w egzotyczne kierunki. Z naszych analiz wynika, że na wakacyjny zakup dolarów wydajemy ok. 6800 zł, a na euro 2900 zł – mówi Łukasz Olek z zarządu InternetowyKantor.pl i Walutomat.pl.

Te wysokie kwoty nie oznaczają jednak, że całą wymienioną w kantorze internetowym walutę wypłacamy z banku w gotówce. Z reguły bierzemy ze sobą tylko jej cześć do portfela, a resztę trzymamy na koncie walutowym z podpiętą do niego kartą walutową. Dzięki temu pieniądze są bezpieczniejsze, nienarażone na ryzyko kradzieży, a turyści mogą płacić kartą bezpośrednio w danej walucie, bez drogiego przewalutowania przez banki.

Źródło: Currency One SA