Idea Bank i Getin Noble Bank zostaną połączone? Trwają analizy

Idea Bank i Getin Noble Bank zostaną połączone? Trwają analizy
Leszek Czarnecki By Anonimowy fotograf pracujący na zlecenie GETIN Holding - GETIN Holding - Artur Wiza rzecznik, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11815126
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Idea Bank i Getin Noble Bank prowadzą zaawansowane prace analityczne dotyczące ewentualnego połączenia, które może przynieść istotne synergie i pozwolić zbudować silny bank uniwersalny z rozwiniętym modelem bankowości dla małych i średnich firm, podał Idea Bank.

#IdeaBank i #GetinNobleBank prowadzą zaawansowane prace analityczne dotyczące ewentualnego połączenia #LeszekCzarnecki @IdeaBankSA

„Oceniamy, że dla Idea Banku potencjalna fuzja mogłaby być korzystna, w szczególności zwiększyłaby możliwość pozyskiwania nowych klientów firmowych” – powiedział prezes Idea Banku Tobiasz Bury, cytowany w komunikacie.

Trendy rynkowe wskazują na większą efektywność dużych podmiotów finansowych, które wykorzystują synergie i są w stanie zmierzyć się z wyzwaniem inwestowania w nowe technologie i z rosnącymi wymogami regulacyjnymi, stwierdzono w informacji.

Czytaj także: Idea Bank z 404,62 mln zł straty netto w II kw. 2018 r. Porządkuje finanse i planuje poprawę rentowności >>>

Prezes GH: Połączenie Idea Banku i GNB byłoby korzystne dla akcjonariuszy

Połączenie Idea Banku i Getin Noble Banku  przyniosłoby znaczące synergie biznesowe oraz kosztowe, zwiększyłoby płynność akcji, a tym samym byłoby korzystne dla akcjonariuszy, wynika ze słów prezesa Getin Holding Piotra Kaczmarka.

„Synergie biznesowe rzucają się w oczy od pierwszego wejrzenia. Sytuacja jest taka, że mamy dwa banki. Potężny biznes leasingowy jest w Idea Banku, już go nie ma w Getin Noble, biznes detaliczny jest w Getin Noblu, nie ma go w Idea Banku, biznes mikro i small jest w Idea, nie ma w Getin Noblu, midcorp jest w Noblu, nie ma w Idea. Składa się to wręcz idealnie” – powiedział Kaczmarek.

Prezes przypomniał, że grupa Getin Holding „ma pozytywną historię w zakresie połączeń i M&A”, osiągając zarówno synergie dochodowe, jak i kosztowe.

„Ja liczę też na synergie kosztowe. Wierzę, że rentowność połączonego podmiotu byłaby znacząco wyższa, niż suma obydwu” – powiedział prezes.

Kaczmarek zaznaczył, że Idea Bank, który zaczynał działalność jako start-up osiągnął pewną skalę i w tej chwili przyszedł czas na skok jakościowy organizacji.

„Tworzenie tak odrębnego biznesowo banku jako start-upu było dobrym pomysłem, nie byłoby szansy stworzenia tego, co mamy, jako linii biznesowej. W tej chwili przyszedł czas na skok jakościowy. Chcemy, żeby w połączonym banku ogólnie rozumiana jakość procesów i zarządzania była wyższa i mam nadzieję, że tutaj bardziej doświadczony i dużo większy bank ma wiele do zaoferowania” – powiedział.

Kaczmarek wskazał, że po połączeniu banków Getin Holding miałby pakiet mniejszościowy, a tym samym nie musiałby konsolidować wyników Idea Banku. Obecnie GH jest właścicielem 54% akcji Idea Banku.

„Mielibyśmy akcje połączonego banku o dużej płynności i stabilności oraz przewidywalności ceny, co z punktu widzenia naszych akcjonariuszy byłoby mile widziane, bo holding zyskałby aktywa bardziej płynne. Na razie z punktu widzenia holdingu to same plusy” – powiedział Kaczmarek.

„W sensie biznesowym i oczekiwań na pewno jesteśmy co do Idei nastawieni optymistycznie. To kwestia dobrego zarządzania procesem i połączeniem kulturowym, choć na pewno nie byłby to łatwy proces” – podsumował prezes.

Na początku sierpnia Getin Noble Bank podpisał z Idea Bankiem umowę w sprawie współpracy przy analizie zasadności potencjalnego połączenia obu podmiotów. Idea Bank poinformował dziś, że wraz z GNB prowadzi zaawansowane prace analityczne dotyczące ewentualnego połączenia, które może przynieść istotne synergie i pozwolić zbudować silny bank uniwersalny z rozwiniętym modelem bankowości dla małych i średnich firm. Prezes Idea Banku Tobiasz Bury poinformował dziś, że bank oczekuje, iż w listopadzie będzie mógł przedstawić wyniki analiz związanych z ewentualnym połączeniem z Getin Noble Bankiem.

Leszek Czarnecki głównym akcjonariuszem Idea Banku

Głównym akcjonariuszem Idea Banku jest Leszek Czarnecki, posiadający (bezpośrednio i pośrednio poprzez Getin Holding, LC Corp BV i Getin Noble Bank) 80,55% akcji, uprawniających do 80,82% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu (wg stanu na 25 czerwca br., zamieszczonego na stronie internetowej banku).

Grupa Idea Bank specjalizuje się w usługach bankowych i finansowych dla małych firm. Akcje Idea Banku są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2015 r.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).

Źródło: Agnieszka Morawiecka, ISBnews