Henryk Wnorowski z RPP: jeszcze jedna lub kilka podwyżek stóp procentowych, ale już nieznaczących; szczyt inflacji w sierpniu

Henryk Wnorowski z RPP: jeszcze jedna lub kilka podwyżek stóp procentowych, ale już nieznaczących; szczyt inflacji w sierpniu
Fot. stock.adobe.com/BillionPhotos.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Czeka nas jeszcze jedna lub kilka podwyżek stóp procentowych, ale już nieznaczących - powiedział w TVP Białystok członek Rady Polityki Pieniężnej Henryk Wnorowski. Według jego prognozy w lipcu inflacja wyniesie ok. 16,5 proc., a jej szczyt przypadnie na sierpień. Ponownie może "uderzyć" w styczniu 2023 r.

Wydaje się, że jeszcze czeka nas być może jedna, czy kilka podwyżek stóp procentowych, ale wydaje się, że już nieznaczących.

„Tak wynika przynajmniej z ostatniej projekcji Narodowego Banku Polskiego i tego co my przewidujemy” – powiedział Wnorowski.

Czytaj także: Stopy procentowe: w tym roku jeszcze tylko jedna podwyżka, a od 2023 roku obniżki?

„Mówiło się, że być może (inflacja – przyp. red.) przekroczy nawet 20 proc. Ja osobiście takiego scenariusza nie dopuszczam, nie widzę takiego zagrożenia. Mamy 15,5 proc. i ja myślę, jeszcze czeka nas lipcowy odczyt, który moim zdaniem może będzie jeszcze ok. 1 pkt., może mniej niż 1 pkt., wyższy. (…) Najwyższy będzie odczyt sierpniowy i zaczniemy schodzić w drugą stronę” – dodał.

Ponowne uderzenie inflacji w styczniu

Wnorowski zaznaczył, że inflacja może ponownie „uderzyć” w styczniu 2023 r.

„Taka jest uroda stycznia. Wówczas monopoliści naturalni (…) podnoszą ceny, a w tym roku będzie to szczególny styczeń” – powiedział.

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział na początku lipca, że RPP zbliża się do końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, ale być może stopy proc. nie osiągnęły jeszcze szczytu. Prezes zaznaczył jednocześnie, że być może stopy proc. nie będą dalej podwyższane, jeżeli inflacja w wakacje osiągnie szczyt, a potem będzie spadać.

Czytaj także: Koniec podwyżek stóp procentowych w Polsce? Prezes NBP o możliwym zakończeniu cyklu zacieśniania >>>

W weekend w mediach społecznościowych zostało opublikowane nagranie, na którym prezes NBP, zapytany na sopockim molo przez kobietę podającą się za działaczkę Agrounii, zasygnalizował, że RPP może podnieść stopy procentowe jeszcze tylko raz – o 25 pb.

RPP od października 2021 r. do lipca br. dokonała dziesięciu podwyżek stóp procentowych w łącznej skali 640 pb., do 6,50 proc. w przypadku stopy referencyjnej.

Źródło: PAP BIZNES