Haitong Bank stabilny w czasie pandemii: 1,6 mln euro zysku netto w 2020 roku

Haitong Bank stabilny w czasie pandemii: 1,6 mln euro zysku netto w 2020 roku
Logo Haitong Bank Fot. Materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Haitong Bank opublikował wyniki finansowe za 2020 r. W ujęciu globalnym bank inwestycyjny odnotował zysk netto na poziomie 1,6 mln EUR, przy przychodach z działalności bankowej wynoszących 82 mln EUR. Instytucja w okresie dynamicznych zmian na rynkach finansowych wzmocniła swoją pozycję kapitałową i płynnościową. Na koniec ubiegłego roku wskaźnik CET1 wynosił 22,7 proc., a TCR 28,5 proc.

Bank inwestycyjny odnotował w 2020 r. zysk netto na poziomie 1,6 mln EUR. Istotnym elementem, który przyczynił się do utrzymania korzystnych wyników finansowych była optymalizacja kosztów działalności. Koszty operacyjne wyniosły 58 mln EUR (spadek o prawie 20 proc. r/r). Przełożyło się to na zysk operacyjny na poziomie 24 mln EUR.

Pomimo wyjątkowej sytuacji na rynkach, przychody z działalności bankowej wyniosły w ubiegłym roku 82 mln EUR. Taki wynik jest efektem otwarcia się rynku w drugiej połowie roku, gdyż w pierwszych 6 miesiącach Haitong Bank odnotował przychody z tego segmentu na poziomie 24 mln EUR.

Wzmocnienie fundamentów

W 2020 r. Haitong Bank zwiększył jakość swoich aktywów – wskaźnik kredytów zagrożonych spadł do 1,9 proc. z 3,6 proc. w 2019 r. W ubiegłym roku bank inwestycyjny skupił się również na wzmacnianiu pozycji kapitałowej i płynnościowej. Na koniec 2020 r. wskaźnik CET1 wynosił 22,7 proc., a łączny współczynnik kapitałowy (TCR) 28,5 proc. Natomiast wskaźnik stabilnego finansowania netto (NSFR) osiagnął poziom 157 proc. Dzięki wzmocnieniu bilansu Haitong Bank może rozwijać ofertę kredytową, gwarancji na emisje obligacji czy zabezpieczeń.

Haitong Bank dzięki obecności na rynkach w Azji, Europie i Ameryce Łacińskiej może dywersyfikować swoje źródła przychodów i efektywnie realizować przyjętą strategię, minimalizując wpływ zmienności na światowych rynkach finansowych.

– Rok 2020 okazał się dla naszej instytucji ważnym testem. Okazało się, że obrany kilka lat temu kierunek rozwoju i solidne fundamenty finansowe, pozwalają nam stale rozwijać biznes pomimo wyzwań panujących zarówno na rynkach kapitałowych, jak i w branżach, w których działają nasi klienci – mówi Ryszard Hermanowski, Head of Investment Banking w Haitong Bank w Polsce.

Czytaj także: Haitong Bank: perspektywy polskiego rynku bankowego w 2021 roku >>>

Haitong Bank konsekwentnie realizuje przyjętą 3 lata temu strategię umacniania swojej pozycji na rynkach w Europie, Ameryce Łacińskiej i Chinach. Instytucja pozostała odporna na negatywne skutki gospodarcze pandemii COVID-19 dzięki współpracy z klientami korporacjami i instytucjonalnymi. Ten unikalny model biznesowy sprawia, że Haitong Bank odgrywa kluczową rolę w ekspansji grupy HAITONG na świecie.

Źródło: Haitong Bank