Wzrost PKB wyniósł 5,1 proc. rdr w III kw. 2018 r. „Inwestycyjny silnik coraz bardziej napędza gospodarkę”

Wzrost PKB wyniósł 5,1 proc. rdr w III kw. 2018 r. „Inwestycyjny silnik coraz bardziej napędza gospodarkę”
Fot. stock.adobe.com/jojje11
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w III kw. 2018 roku o 5,1% r/r wobec 5,1% wzrostu r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując drugie szacunki tych danych.

Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w III kw. 2018 roku o 5,1% r/r wobec 5,1% wzrostu r/r w poprzednim kwartale #PKB #GUS @GUS_STAT

Według szybkiego szacunku (opublikowanego w połowie sierpnia), wzrost PKB w tym ujęciu w III kw. br. wyniósł 5,1%.

„W III kwartale PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 1,7% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 5,7%” – czytamy w dzisiejszym komunikacie.

W ujęciu niewyrównanym sezonowo w III kw. 2018 r. popyt krajowy wzrósł o 6,2% wobec wzrostu o 4,4% w II kw. 2018 r.

Czytaj także: Dynamika PKB najwyższa od 2007 r. >>>

W górę spożycie ogółem

Spożycie ogółem w III kw. br. wzrosło o 4,2% (w ujęciu niewyrównanym sezonowo), w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych – o 4,5%, publiczne – o 3,6% (w II kw. 2018 r. wzrost odpowiednio: +4,5%, +4,9%, +3,5%), podał też Urząd.

Akumulacja brutto zwiększyła się (w ujęciu niewyrównanym sezonowo) o 14,6% w III kw. 2018 r., w tym nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 9,9% (wobec wzrostu akumulacji o 4,2% oraz nakładów brutto na środki trwałe o 4,7% kwartał wcześniej).

Wzrost eksportu i importu

Eksport wzrósł (w ujęciu niewyrównanym sezonowo) o 4,9% w III kw. 2018 r (wobec 7,6% wzrostu w II kw. 2018 r.), zaś import wzrósł o 6,9% w III kw. 2018 r (wobec 6,5% wzrostu w II kw. 2018 r.), podał też Urząd.

Wartość dodana brutto (w ujęciu niewyrównanym sezonowo) wzrosła o 5% wobec wzrostu o 5% w II kw. 2018 r.

Minister Kwieciński: inwestycyjny silnik coraz bardziej napędza gospodarkę

Dane o PKB za III kw. br. potwierdzają, że konsumpcja jest wciąż motorem wzrostu, natomiast gospodarkę coraz bardziej napędza „inwestycyjny silnik”, uważa minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

„Inwestycyjny silnik coraz bardziej napędza gospodarkę. Wg @GUS_STAT w III kwartale #inwestycje urosły o 9,9% r/r. Potwierdziło się też to, że konsumpcja jest wciąż motorem wzrostu. Nasi analitycy przyglądają się danym” – napisał Kwieciński na swoim profilu na Twitterze.

Minister Emilewicz: inwestycje rosną szybciej od oczekiwań

Dane dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce mają stabilne podstawy, zaś wzrost inwestycji w III kw. br. okazał się szybszy od oczekiwań Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT), w związku z tym resort optymistycznie patrzy na kolejne miesiące, wynika ze słów minister Jadwigi Emilewicz.

„Wszystkie wskaźniki makroekonomiczne mówią jednoznacznie, że jesteśmy dzisiaj najszybciej rozwijającą się gospodarką pośród krajów Unii Europejskiej. Mamy PKB 5,1%, ale to nie wszystko. Ponieważ od wielu miesięcy wielu ekonomistów zwraca uwagę, że PKB to nie wszystko i zobaczmy, jakie są podstawy tego wzrostu. Dzisiaj na prawdę po raz pierwszy możemy powiedzieć, że mamy bardzo stabilne podstawy” – powiedziała Emilewicz dziennikarzom.

„Poziom konsumpcji wewnętrznej utrzymuje się na tym wysokim stałym poziomie ponad 4%, ale jednocześnie widzimy wzrosty inwestycji. To jest wskaźnik, który nas bardzo cieszy. My zakładaliśmy 8,6%, a przekroczyliśmy 9%, a jesteśmy w tym czasie roku, który nie jest dobry dla wzrostu tego wskaźnika” – dodała.

Dodała także, że w Polsce mamy rekordowo niskie bezrobocie nadal się utrzymujące i także bardzo niski wskaźnik inflacyjny na poziomie 1,2% (wg szybkiego szacunku GUS za listopad br.).

„Polska gospodarka ma się dobrze. Wszystkie dane makroekonomiczne potwierdzają to, a jednocześnie podstawy tego wzrostu są bardzo stabilne i optymistycznie patrzymy w kolejne miesiące. Mamy nadzieje na dalszy wzrost inwestycji, bo myślę, że na ten wskaźnik patrzymy dzisiaj najbardziej uważnie” – podsumowała minister.

Źródło: ISBnews