GUS: wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej w maju w górę
„Wartość składowej odnoszącej się do przetwórstwa przemysłowego jest wyższa od notowanej przed miesiącem, budownictwa – zbliżona, a handlu detalicznego i usług – niższa niż w kwietniu. W skali roku wzrosły wartości składowych dla przetwórstwa przemysłowego, budownictwa i usług, natomiast obniżyła się dla handlu detalicznego” – czytamy w komunikacie.
Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej #GUS (#SI) w maju 2018 r. wynosi 109,3 i kształtuje się na poziomie wyższym od notowanego przed miesiącem i przed rokiem. Więcej o #koniunkturagospodarcza: https://t.co/nYds6jc2fy #statystyki #gospodarka pic.twitter.com/ksRIrqDWf3
— GUS (@GUS_STAT) 22 maja 2018
Wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym
W maju 2018 r. wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym wyniósł 112,8 wobec 109,3 miesiąc wcześniej i wobec 106 rok wcześniej.
„W maju 2018 r. wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie dodatnim, wyższym niż w ubiegłym miesiącu. Bieżący portfel zamówień krajowy i zagraniczny oceniany jest nieco bardziej korzystnie niż przed miesiącem. Odnotowywany jest spadek stanu zapasów wyrobów gotowych. Oczekiwania dotyczące produkcji są korzystne, zbliżone do formułowanych w kwietniu” – czytamy w komunikacie.
Wskaźnik ufności w budownictwie
Wskaźnik ufności w budownictwie wyniósł 117,5 w maju br. wobec 117,3 miesiąc wcześniej i 106,5 rok wcześniej.
„Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się w maju na dodatnim poziomie, podobnym jak w ostatnich dwóch miesiącach. Oceny bieżącego portfela zamówień krajowego i zagranicznego są korzystne, najlepsze od stycznia 2004 r. Utrzymują się pozytywne prognozy zatrudnienia” – czytamy dalej.
Wskaźnik ufności w handlu detalicznym
Wskaźnik ufności w handlu detalicznym wyniósł 107,3 w maju br. wobec 108,6 miesiąc wcześniej i 108,9 rok wcześniej.
„Od lutego 2015 r. wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie, w maju br. – niższym od notowanego w ostatnich szesnastu miesiącach. Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są najmniej optymistyczne od grudnia 2016 r.; prognozy sprzedaży są bardziej korzystne od formułowanych w ostatnich dwóch miesiącach. Bieżący stan zapasów towarów jest nadal nadmierny, w porównaniu z kwietniem br. jego poziom zwiększa się” – podał także Urząd.
Wskaźnik ufności w usługach
Wskaźnik ufności w usługach wyniósł 103,6 w maju br. wobec 104,7 miesiąc wcześniej i 95 rok wcześniej.
„W maju wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na dodatnim poziomie, ale niższym od notowanego w ostatnich czterech miesiącach. Według dyrektorów jednostek zarówno ogólna sytuacja gospodarcza, jak i popyt na usługi w ostatnich trzech miesiącach poprawiły się, choć diagnozy te są ostrożniejsze od formułowanych w kwietniu. Prognozy popytu są mniej korzystne od przewidywań formułowanych przed miesiącem”- czytamy także w materiale.
Wskaźnik ocen diagnostycznych jest wyższy od zgłaszanego przed miesiącem (104,7 wobec 102,5), prognostycznych – zbliżony (113,2 wobec 112,8). W porównaniu z majem ub. r. wartości obu składowych wzrosły (rok temu wynosiły one odpowiednio: 101,4 i 102,7).
Źródło: ISBnews