GUS: więcej niż co czwarta firma spodziewa się spadku inwestycji
Najbardziej na ograniczenie inwestycji w tym roku, zdaniem badanych firm, wpłyną wysokie koszty realizacji inwestycji, wysoka inflacja oraz niepewna sytuacja makroekonomiczna.
Z badania GUS wynika, że utrzymania poziomu inwestycji w tym roku na poziomie z poprzedniego spodziewa się 41,6 firm sektora przemysłowego, a wzrostu poziomu inwestycji 31,6 proc.
Wskaźnik koniunktury w dół
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym (niewyrównany sezonowo – NSA) wyniósł minus 13 w czerwcu 2022 r. wobec minus 9,6 w maju, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując dane sygnalne.
W budownictwie w czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 15,5 – nieco niższym od notowanego przed miesiącem (minus 14,0).
W handlu hurtowym w czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 2,5 – niższym niż w maju (plus 0,4).
W handlu detalicznym w czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 6,2 – podobnym jak przed miesiącem (minus 5,7).
W transporcie i gospodarce magazynowej w czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 5,7 – zbliżonym do sygnalizowanego w maju (minus 6,1).
W branży zakwaterowanie i gastronomia wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się w czerwcu na poziomie plus 1,7 wobec plus 5,4 przed miesiącem. Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania formułują korzystne oceny koniunktury (plus 3,7) wobec negatywnych opinii zgłaszanych przez jednostki gastronomiczne (minus 1).
W branży informacja i komunikacja w czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie plus 11,6 – zbliżonym do sygnalizowanego w maju (plus 12,8).
W branży „finanse i ubezpieczenia” wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się w czerwcu na poziomie plus 14,1 – niższym od notowanego przed miesiącem (plus 18,4).