GUS: produkcja przemysłowa w marcu rdr wzrosła o 1,8 proc. Dane gorsze od prognoz

GUS: produkcja przemysłowa w marcu rdr wzrosła o 1,8 proc. Dane gorsze od prognoz
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się w marcu br. o 1,8% r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 11,4%.

#GUS: wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 17 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w marcu 2018 r. #produkcja #produkcjaprzemysłowa #przemysł @GUS_STAT

„Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie 5,1% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,3% niższym w porównaniu z lutym br.” – czytamy w komunikacie.

Szesnastu analityków ankietowanych przez ISBnews szacowało, że produkcja sprzedana przemysłu odnotowała od 1,4% do 4,7% wzrostu r/r przy średniej w wysokości 3,41% wzrostu r/r w marcu br. wobec wzrostu o 7,4% r/r w lutym br.

Czytaj także: Produkcja przemysłowa niższa od oczekiwań >>>

W okresie styczeń-marzec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 5,6% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

Produkcja przemysłowa wzrosła w marcu w 17 z 34 działów przemysłu

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 17 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w marcu 2018 r.

„W stosunku do marca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 17 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 17,9%, papieru i wyrobów z papieru – o 6,1%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 5,8%, w produkcji artykułów spożywczych oraz w naprawie, konserwacji i instalowaniu ma-szyn i urządzeń – po 5,4%, w produkcji urządzeń elektrycznych – o 4,1%” – czytamy w komunikacie.

Spadek w 16 działach

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku, wystąpił w 16 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 24,2%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 7,8%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 5,6%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 5,3%, maszyn i urządzeń – o 5%.

Czytaj także: Produkcja dostała zadyszki >>>

Produkcja firm budowlanych wzrosła o 16,2% r/r

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych wzrosła w marcu br. o 16,2% r/r, poinformował również GUS. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 32,2%.

„Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 18,7% wyższym niż w marcu ub. roku i o 0,4% niższym w porównaniu z lutym br. ” – czytamy w komunikacie.

Według ekonomistów ankietowanych przez ISBnews, produkcja budowlana w ubiegłym miesiącu odnotowała wzrost średnio o 18,55% (prognozy od 10,6% do 29,4% wzrostu r/r) wobec wzrostu o 31,4% r/r w lutym ub.r.

W okresie styczeń-marzec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 26,1% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

Ceny producentów wzrosły o 0,3% r/r

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) wzrosły w marcu br. o 0,3% w ujęciu rocznym (wobec spadku o 0,1% r/r – po rewizji – w lutym), podał też GUS.

W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,4% w marcu (wobec spadku o 0,2% m/m – po rewizji – w lutym).

Analitycy ankietowani przez ISBnews spodziewali się, że w przypadku cen producentów w marcu 2018 r. odnotowaliśmy od -0,3% spadku r/r do 0,2% r/r wzrostu, przy średniej na poziomie 0,01% r/r (wobec spadku o 0,2% r/r w lutym br.).

GUS podał też, że ceny produkcji budowlano-montażowej w marcu 2018 r. wzrosły o 1,8% w ujęciu rocznym oraz wzrosły o 0,2% w ujęciu miesięcznym.

Źródło: ISBnews