Grupa Pekabex finalizuje prace na budowie nowej fabryki Volkswagena

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

150910.pekabex.vw.01.400Grupa Pekabex zakończyła montaż konstrukcji prefabrykowanej dwóch obiektów nowej fabryki Volkswagena powstającej koło Wrześni w województwie wielkopolskim. Łączna wartość prac zrealizowanych przez poznańską grupę wyniosła ponad 50 mln zł.

W Białężycach k. Wrześni trwa budowa nowej fabryki, w której w 2016 roku ruszy produkcja nowej generacji samochodu dostawczego Volkswagen Crafter. W inwestycję realizowaną na obszarze 220 hektarów zaangażowane są krajowe oraz międzynarodowe przedsiębiorstwa budowlane. Grupa Pekabex była odpowiedzialna za wykonanie konstrukcji prefabrykowanej dwóch obiektów nowej fabryki: przyszłej lakierni oraz wielofunkcyjnego łącznika, stanowiącego „kręgosłup” całego zakładu.

Zakres prac zrealizowanych przez Grupę Pekabex obejmował zaprojektowanie, produkcję oraz montaż elementów prefabrykowanych, w tym słupów, płyt stropowych i belek wykonywanych w technologii tradycyjnej (żelbetowych) oraz sprężonych. Łączna wartość robót wykonanych przez Pekabex wyniosła ponad 50 mln zł.

Wyzwaniem przy tym projekcie była niewątpliwie jego wielkość oraz czas realizacji. Wyprodukowaliśmy, dostarczyliśmy na plac budowy i zamontowaliśmy łącznie prawie 4 900 elementów, z których największe miały długość ponad 33 metrów i ważyły ponad 100 ton każda. Transport takich ponadgabarytowych elementów możliwy był tylko w godzinach nocnych i odbywał się na specjalnych zestawach transportowych sprowadzonych m.in. z Niemiec. Prace rozpoczęliśmy późną jesienią, zatem większość z nich wykonywaliśmy w sezonie zimowym. Było to możliwe dzięki zastosowaniu technologii prefabrykacji, gdzie cała produkcja elementów konstrukcji odbywa się na terenie naszej fabryki, a na budowie montowane są gotowe elementy, w związku z czym prace mogą być prowadzone bez przeszkód także przy ujemnych temperaturach – powiedział Przemysław Borek, prezes Pekabex Bet, spółki z Grupy Pekabex realizującej kontrakt. – Bardzo się cieszę, że powierzone nam zadania na budowie nowej fabryki Volkswagena zrealizowaliśmy w terminie, co umacnia wiarygodność Grupy Pekabex jako solidnego partnera i potwierdza nasze kompetencje do realizacji dużych kontraktów, wymagających złożonych rozwiązań konstrukcyjnych. Fabryka Volkswagena jest kolejnym, po m.in. dworcach kolejowych w Poznaniu i Łodzi, gazoporcie w Świnoujściu czy tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku, zaawansowanym technologicznie projektem, w którym wykorzystano prefabrykaty Grupy Pekabex – dodał Przemysław Borek.
150910.pekabex.vw.02.600

Źródło: Grupa Pekabex