Grupa LOTOS wdraża rozwiązanie Samsung KNOX

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

smartfon.01.400x343Na przełomie 2013 i 2014 roku Grupa LOTOS wdrożyła w swoich spółkach rozwiązanie Samsung KNOX, zapewniające bezpieczeństwo poufnych danych firmowych w urządzeniach mobilnych. Umożliwia ono zdalne zarządzanie urządzeniami i aplikacjami przez Biuro Zarządzania Informatyką dzięki kompatybilnemu systemowi MDM (Mobile Device Management) FAMOC firmy FancyFon, a jednocześnie pozwala pracownikom na czytelny rozdział między łatwo dostępną prywatną częścią telefonu od szyfrowanej zawartości służbowej.

Grupa LOTOS S.A. to druga największa spółka w Polsce a zarazem jeden z liderów polskiej branży paliwowej, działający w segmencie poszukiwawczo-wydobywczym, rafineryjnym i handlowym. W celu osiągnięcia najwyższych standardów zarządzania, koncern wdrożył rozwiązania Samsung KNOX, które pomagają w skutecznym zabezpieczaniu wrażliwych dane na firmowych telefonach i tabletach GALAXY, dając jednocześnie pracownikom możliwość łatwego dostępu do pozostałych funkcji urządzeń.

Ostatnie lata przyniosły gwałtowny rozwój urządzeń mobilnych coraz częściej wykorzystywanych nie tylko do rozrywki, ale również do pracy. Ten trend nie ominął również Grupy LOTOS. W odpowiedzi na nowe wyzwania Biuro Zarządzania Informatyką wdrożyło FAMOC, rozwiązanie MDM firmy FancyFon, które umożliwiło wprowadzenie jednolitej polityki bezpieczeństwa obejmującej wiele platform na różnych urządzeniach mobilnych. Oprócz tego wdrożono rozwiązanie Samsung KNOX, które traktowane jest jako rozszerzenie funkcjonalności FAMOC oraz dopełnienie zabezpieczenia wykorzystywanych w Grupie LOTOS smartfonów i tabletów Samsung – mówi Rafał Pietrzak, kierownik zespołu ds. Infrastruktury i Bezpieczeństwa IT Grupy LOTOS S.A.

Samsung KNOX wykorzystuje wydzielone z zasobów systemu Android w wersji SE (Security Enhanced) bezpieczne szyfrowane środowisko, w którym są przechowyAndroid, wane poufne pliki oraz dane firmowych aplikacji Grupy LOTOS, np. kalendarza czy poczty e-mail. Są one w ten sposób chronione przed złośliwym oprogramowaniem, phishingiem oraz przed utratą danych na skutek zgubienia, kradzieży czy włamań do telefonów i tabletów. Dzięki KNOX zapewniony zostaje również czytelny i prosty podział między uporządkowaną sferą biznesową a zindywidualizowaną częścią urządzenia, którą każdy pracownik firmy może modyfikować według prywatnych upodobań.

Na początku użytkownicy odnosili się z rezerwą do KNOX, ale szybko docenili czytelny podział pomiędzy strefą służbowa a prywatną, który ułatwia utrzymywanie „work-and-life-balance”. Wprowadzenie KNOX pozwoliło również na zmniejszenie rygorów polityki bezpieczeństwa w zakresie blokowania urządzenia hasłem. Nie musimy już zabezpieczać hasłem całego urządzenia, ale tylko jego część służbową. Wpłynęło to na komfort użytkowania, np. stosowania nawigacji lub sprawdzania zadań w kalendarzu – powiedział Łukasz Nowakowski, koordynator ds. teleinformatyki z Grupy LOTOS S.A. – KNOX nie wymaga wiele więcej pracy dla administratora IT. Potrzebne są tylko zmiany w politykach przy wdrożeniu, ale później administrowanie KNOX nie różni się wiele od zarządzania za pomocą MDM innych urządzeń mobilnych.

Urządzenia mobilne Samsunga w powiązaniu z platformą FAMOC pozwalają na zapewnienie większego bezpieczeństwa danych firmowych niż na innych urządzeniach. Rozwiązanie Samsung KNOX gwarantuje poziom bezpieczeństwa spełniający najwyższe wymagania działów IT naszych klientów – powiedział Bartosz Leoszewski, CEO FancyFon.

W planach Grupy LOTOS jest rozszerzenie rozwiązania KNOX na kolejne spółki z grupy kapitałowej oraz systematyczne wdrażanie go na większej liczbie urządzeń Samsung. Przy pomocy Samsung KNOX zespół ds. Infrastruktury i Bezpieczeństwa IT Grupy LOTOS zamierza także wdrożyć zestaw bezpiecznych, certyfikowanych aplikacji biznesowych umożliwiających mobilną obsługę wykorzystywanych w firmie programów.

Źródło: samsungmedia.pl