Grecja wychodzi z recesji

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.01.150x196Poniedziałkowa sesja została zdominowana przez informacje napływające ze Starego Kontynentu. W październiku wartość indeksu Sentix, obrazującego zaufanie europejskich inwestorów, spadła do 6.1 pkt.

Na niezmienionym poziomie utrzymała się natomiast dynamika PKB w II kwartale, która wyniosła 0.3% k/k. Pomimo słabszych od oczekiwanych danych, ekonomiści spodziewają się, że w następnym kwartale nastąpi stopniowe przyśpieszenie wzrostu gospodarczego w strefie euro. Jak wynika z informacji opublikowanych przez monachijski instytut Ifo, dynamika PKB w III kwartale wzrośnie o 0.1% k/k, natomiast w IV kwartale – o 0.3% k/k.

Dla inwestorów pokładających zaufanie w europejskiej walucie, dobre informacje napłynęły również z Grecji. Rząd w Atenach przedstawił wczoraj projekt budżetu, z którego wynika, że jeden z najbardziej zadłużonych krajów, wyjdzie w przyszłym roku z recesji. Zdaniem premiera Antonis’a Samaras’a, wraz z przewidywanym spadkiem stopy bezrobocia, zmniejszy się także wartość nominalna długu. Docelowo, w 2020 roku sytuacja ekonomiczna w Grecji powinna wrócić do stanu sprzed kryzysu.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji danych obrazujących sytuację ekonomiczną na Dalekim Wschodzie. W ciągu dnia, nowe informacje napłyną również zza Odry, gdzie opublikowane zostaną dane o dynamice zamówień w przemyśle (prognoza 1.2% m/m). Popołudniu poznamy natomiast kolejne wiadomości związane z kanadyjskim rynkiem nieruchomości.

dr Maciej Jędrzejak,
Saxo Bank