Grecja otrzyma kolejną pożyczkę

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Jednym z najważniejszych czynników, w istotny sposób wpływających na sytuację panującą na rynku walutowym, pozostają w ostatnim czasie rozmowy prowadzone pomiędzy Grecją a krajami Unii Europejskiej w sprawie przedłużenia programu pomocy finansowej dla Aten.

„[Do tej pory] panował pesymizm, ale teraz wróciliśmy na drogę normalnego postepowania. Mam nadzieję, że wyniki będą pozytywne dla Grecji” – powiedział wczoraj szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jego zdaniem, najlepsze, co może zrobić grecki rząd, to przedstawić propozycję reform tak szybko, jak będzie to możliwe. Zgodnie z ustaleniami, premier Aleksis Cipras zobowiązał się do jej przekazania do 30 marca. W przypadku przekroczenia tego terminu, Grecy nie otrzymają kolejnej transzy pożyczki w wysokości 7.2 mld euro, co może postawić pod znakiem zapytania stabilność finansową kraju.

Rano uwagę inwestorów na Starym Kontynencie przyciągnęły wiadomości napływające zza Odry, gdzie w ostatnim miesiącu indeks zaufania konsumentów GfK wzrósł do poziomu 10 pkt. W ciągu dnia poznamy informacje o dynamice sprzedaży detalicznej (prognoza 0.4% m/m i 4.7% r/r) w Wielkiej Brytanii. Popołudniu w Stanach Zjednoczonych zostaną natomiast opublikowane cotygodniowe dane obrazujące aktualną sytuację na tamtejszym rynku pracy – analitycy spodziewają się spadku liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych do 290K.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska