Grecja nadal środków

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.01.250x323Koniec tygodnia upłynął pod znakiem spekulacji na temat przyszłości Grecji. Jak wynika z informacji opublikowanych po zakończeniu odbywającego się w Rydze spotkania ministrów finansów państw strefy euro, rządowi w Atenach w dalszym ciągu nie udało się dojść do porozumienia z europejskimi kredytodawcami.

Zdaniem przewodniczącego Eurogrupy, Jeroena Dijsselbloema, pomiędzy stronami nadal występują głębokie różnice, nie pozywające na wydłużenie programu pomocy finansowej. Zdecydowanie więcej optymizmu wykazuje w tej sytuacji grecki minister finansów, Janis Warufakis – jego zdaniem, „jeśli spojrzymy na ostatnie tygodnie, to zobaczymy, że nastąpiło zbliżenie stanowisk”. Tymczasem, zgodnie z ustaleniami z 20 lutego b.r., do końca kwietnia Grecja ma przedstawić pełną listę reform, będącą warunkiem otrzymania ostatniej transzy pożyczki w wysokości 7.2 mld euro, bez której wypłacalność Hellady może stanąć pod znakiem zapytania.

Podczas dzisiejszej sesji uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu przyciągnie jedynie publikacja usługowego indeksu PMI w Stanach Zjednoczonych – analitycy spodziewają się jego wzrostu z 59.2 pkt w marcu do 59.5 pkt w kwietniu.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska