Grecja krok bliżej uzyskania pomocy
Rząd premiera Papandreou otrzymał we wtorek wieczorem wotum zaufania od greckiego parlamentu i teraz może się zabrać za uchwalanie pakietu oszczędnościowego, który umożliwi otrzymanie zewnętrznej pomocy finansowej i uniknięcie przez kraj bankructwa. Na przyszłą środę zaplanowane jest głosowanie nad nowymi oszczędnościami, w które wchodzą cięcia wydatków, podwyżki podatków i prywatyzacja państwowych aktywów.
Uchwalenie tych zmian jest warunkiem narzuconym przez UE i MFW, aby Grecja mogła otrzymać niezbędną transzę pożyczki w wysokości 12 mld euro. Na rynku finansowym euro początkowo umocniło się po publikacji wyniku głosowania, jednak ostatecznie ustabilizowało się na poziomach sprzed decyzji, a hamulcem do mocniejszych wzrostów pozostają liczne protesty w Grecji, gdzie obywatele sprzeciwiają się kolejnym reformom obniżającym ich stopę życiową, obwiniając rząd za doprowadzenie kraju do obecnego stanu. Rozwój sytuacji na ulicach Aten staje się teraz kluczowy dla kształtowania nastrojów rynkowych, choć przybliżenie się Grecji do ostatecznego otrzymania pomocy daje nadzieję na powrót optymizmu.
Dziś sprawa Grecji będzie zepchnięta na drugi plan, ustępując miejsca wydarzeniom z USA. Na 20:15 zaplanowana jest konferencja prasowa szefa Fed Bena Bernanke poprzedzona decyzją w sprawie stóp procentowych. Ostatnie tygodnie przyniosły szereg raportów makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, które dały świadectwo spowalniania wzrostu gospodarczego i zapewne skłonią Fed do rewizji w dół prognoz dynamiki PKB na kolejne kwartały. Istnieje też szansa, że Bernanke w komentarzu zasygnalizuje gotowość Rezerwy Federalnej do dodatkowego wsparcia gospodarki, choć wydaje się, że na ogłaszanie trzeciego programu monetyzacji długu (QE3) jest jeszcze za wcześnie. Gołębi ton wypowiedzi szefa Fed będzie ciążył na wartości dolara, osłabiając go wobec głównych walut.
Na eurozłotym obserwujemy wąski trend boczny wynikający z obniżonej płynności i na razie brak impulsów dla mocniejszego ruchu w którąkolwiek stronę. Publikowane dziś raporty z Polski najprawdopodobniej nie wpłyną na notowania krajowej waluty. O 10:00 GUS poda dane o stopie bezrobocia i sprzedaży detalicznej za ubiegły miesiąc. Oczekuje się spadku bezrobocia do 12,1 proc. oraz rocznej dynamiki sprzedaży na poziomie 13,1 proc. O 14:00 NBP poinformuje o wysokości inflacji bazowej za maj. Prognozy zakładają przyspieszenie inflacji do 2,2 proc. r/r z 2,1 proc. w kwietniu. Kurs EUR/PLN powinien dziś pozostawać w przedziale 3,9650-3,9900.
Konrad Białas
Dom Maklerski AFS