Grecja i Chiny głównymi tematami tygodnia

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

iskat.michal.internetowykantor.400xNie mają łatwego życia inwestorzy w tym tygodniu. Bombardowanie złymi wiadomościami ze strony Chin i Grecji wprowadziło na rynkach sporo nerwowości. Również dzisiaj można spodziewać się takiej atmosfery w kontekście kolejnego weekendu “ostatniej szansy" dla Greków.

Czwartek na rynkach finansowych to kolejna odsłona greckiej tragikomedii. Tym razem Ateny zaproponowały plan reform niemal identyczny z postulatami wierzycieli (m.in reforma emerytur i zmiany w kwestiach podatku VAT), jednak w zamian oczekują wyższego planu pomocowego. W tym kontekście można pokusić się o tezę, że greckie referendum było jedynie elementem strategii. Działania zostały dobrze przyjęte przez rynek. Widoczne jest umacnianie się ryzykownych aktywów. Świadczy to o tym, że inwestorzy wierzą w weekendowe porozumienie wierzycieli z Grekami.

W dniu wczorajszym oczy inwestorów zwrócone były również na azjatyckie parkiety. Po doniesieniach krachu na tamtejszych giełdach, które odbiły się szerokim echem w zachodnich mediach, drugi dzień z rzędu obserwujemy bardzo mocne wzrosty. Trudno powiedzieć ile w tym zasługi interwencji rynkowych (m.in. zakaz krótkiej sprzedaży oraz skup akcji przez brokerów), a ile działań inwestorów. Na bazie odreagowania na giełdach zyskuje również rynek surowcowy który jest bardzo mocno skorelowany z azjatyckimi parkietami. Trudno jednak być optymistą – notowania na azjatyckich parkietach są mocno oderwane od fundamentalnych wycen, co chyba nigdy w przeszłości nie skończyło się dobrze. Rośnie tam potężna bańka spekulacyjna, której pękniecie może mieć katastrofalne skutki dla światowych rynków finansowych.

Dzisiejszy dzień w kalendarzu makreokonomicznym zapowiada się wyjątkowo nudno. W piątek brak jakichkolwiek publikacji które mogłyby wpłynąć na notowania na rynkach walutowych. Niemniej śledząc wydarzenia ostatnich dni widać jasno, że dane makroekonomiczne zeszły na drugi plan, a pożywką dla działań inwestorów są tematy Grecji i Chin.

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 10.04.2015 do 10.07.2015

150714.eur

Kurs EUR/PLN po osiągnięciu minimów na 3,9700 utworzył trend wzrostowy. Oporem dla wzrostów jest ostatnie maksimum na 4,2400. Wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 4,1850.

CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 10.04.2015 do 10.07.2015

150714.chf

Kurs CHF/PLN od początku marca utworzył trend wzrostowy. Dotychczas okolice 4 zł były skutecznym oporem dla dalszych wzrostów kursów, jednakże problemy Grecji spowodowały, że poziom ten został wyraźnie przekroczony. Aktualnie obserwujemy odreagowanie tego ruchu. Kolejnym ważnym technicznie poziomem jest 38,2% zniesienie Fibonacciego tj. 3,9630

USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 15.04.2015 do 10.07.2015

150714.usd

Kurs USD/PLN podobnie jak inne waluty wystrzelił do góry. Opór stanowić będzie maksimum na poziomie 3,8500. Od wczoraj obserwujemy korektę ruchu. Wsparciem powinno okazać się dolne ograniczenie kanału wzrostowego na poziomie 3,7525

GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 10.04.2015 do 10.07.2015

150714.gbp

Kurs GBP/PLN wyłamał się z trendu wzrostowego. W tym przypadku wsparciami powinny być kolejne poziomy Fibonacciego zlokalizowane w okolicach 5,7650 oraz 5,70.

Michał Iskat
dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl