Grażyna Ancyparowicz z RPP: można się spodziewać powolnego dochodzenia do normalności w polityce pieniężnej

Grażyna Ancyparowicz z RPP: można się spodziewać powolnego dochodzenia do normalności w polityce pieniężnej
By Andrzej Barabasz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47994421
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Można się spodziewać powolnego dochodzenia do normalności w polityce pieniężnej w Polsce - powiedziała w trakcie panelu Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie członkini Rady Polityki Pieniężnej Grażyna Ancyparowicz.

Wydaje się, że najgorszy okres, jeżeli chodzi o restrykcje gospodarcze i skutki makroekonomiczne, mamy już za sobą i chyba można się spodziewać, że będziemy powoli, wraz z Nowym Ładem, dochodzili do normalności, także w polityce pieniężnej, że (…) nie będą konieczne dalsze nadzwyczajne posunięcia, czy uruchamianie niestandardowych instrumentów polityki pieniężnej.

– powiedziała Ancyparowicz.

Czytaj także: Kiedy podwyżka stóp procentowych? Ekonomiści Banku Pekao: zmiana w polityce NBP może być dość gwałtowna, możliwa już w październiku >>>

„Biorąc pod uwagę sytuację zarówno w sektorze bankowym, który ma bardzo dobre wyniki i jest bardzo silnie dokapitalizowany, jak i to co widać w gospodarce, i fakt, że te straty, które były poczynione, zostają powoli odrabiane, i mając nadzieję, że Nowy Ład będzie bez przeszkód realizowany, NBP będzie tak jak zawsze dbał o wartość polskiej waluty. Nawet jeśli mieliśmy pewną presję inflacyjną, to w stosunku do tego, co było na świecie, to była naprawdę niewielka presja i była ona spowodowana głównie czynnikami zewnętrznymi. Miejmy nadzieję, że te czynniki w przyszłym roku się nie ujawnią z taką mocną i wrócimy w każdym obszarze, nie tylko w obszarze sfery realnej, ale także w polityce pieniężnej do tego, co było zwykle w czasach spokojnych i pandemia przestanie oddziaływać także na politykę pieniężną” – dodała. 

Czytaj także: Główny ekonomista Credit Agricole: RPP najprawdopodobniej utrzyma status quo w polityce pieniężnej w najbliższych kwartałach >>>