Grażyna Ancyparowicz z RPP: do końca 2020 r. inflacja wróci do poziomu 2,5 proc., podwyżka stóp procentowych wykluczona

Grażyna Ancyparowicz z RPP: do końca 2020 r. inflacja wróci do poziomu 2,5 proc., podwyżka stóp procentowych wykluczona
By Andrzej Barabasz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47994421
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do końca 2020 r. inflacja spadnie do poziomu 2,5 proc. - powiedziała w TV Trwam członkini RPP Grażyna Ancyparowicz. Jej zdaniem, RPP nie może podwyższyć stóp procentowych, ponieważ taki ruch negatywnie wpłynąłby na gospodarkę.

Według wszystkich prognoz które mamy (…) na pewno do końca tego roku inflacja powinna powrócić do celu inflacyjnego. Ten cel inflacyjny to 2,5 proc.

Czytaj także: Adam Glapiński: inflacja obniży się do 2,5 proc. rdr w 2021 r. Podwyżki stóp procentowych niepotrzebne >>>

Problem polega na tym, że jeżeli jest to (inflacja) generowane przez czynniki niemonetarne (…), RPP nie może niczego zrobić, bo gdybyśmy chcieli w tej chwili podnieść ceny pieniądza na rynku międzybankowym, to przecież skutki tego będą opłakane, bo zadziałamy w kierunku spowolnienia inwestycji, wzrostu gospodarczego, pogorszymy sytuację wielu gospodarstw domowych,(…) zahamujemy inwestycje, obniżymy konsumpcję.

Czytaj także: Łukasz Hardt z RPP: podwyżka stóp procentowych byłaby nastawiona na komunikację i wzmocnienie wiarygodności polityki RPP >>>

Grażyna Ancyparowicz

członkini Rady Polityki Pieniężnej

Źródło: PAP BIZNES