Gratulacje od rodziców za ustawę przedszkolną

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dzieci.przedszkole.250x- Chcę, aby rodzice byli spokojni, że na ich dziecko czeka miejsce w przedszkolu - podkreśliła minister Szumilas na spotkaniu z przedstawicielami rodziców, którzy w ramach Forum Rodziców przy MEN dyskutowali o założeniach "ustawy przedszkolnej".

Minister edukacji przedstawiła zebranym koncepcję dotacji przedszkolnej z budżetu Państwa oraz zmian prawnych, które mają zapewnić miejsce w przedszkolu każdemu dziecku oraz znacznie obniżyć opłaty dla rodziców. Prezentowane rozwiązania spotkały się z bardzo życzliwym przyjęciem rodziców, którzy podkreślali przełomowe znaczenie proponowanych rozwiązań.

– Gratuluję ministerstwu, te zmiany idą w dobrym kierunku – powiedział Wojciech Starzyński z Fundacji „Rodzice szkole”. Marta Zbrzeska ze Stowarzyszenia Przedszkoli Niepublicznych podkreśliła, że projekt ma znaczenie przełomowe. – Cieszymy się że powstał. Mówię to w imieniu przedszkoli niepublicznych zarówno z dużych i małych miast jak i z terenów wiejskich.

Ta deklaracja jest bardzo ważna bo założenia ustawy zakładają, że przedszkola niepubliczne będą mogły dobrowolnie skorzystać ze 100 procentowej dotacji z gminy, pod warunkiem przyjęcia warunków takich jak w przedszkolach gminnych. Czyli niskich opłat dla rodziców, kadry z wymaganymi prawem kwalifikacjami, czy tych samych zasad rekrutacji. Dla rodziców będzie to oznaczać, że nie będzie miało znaczenia czy przedszkole jest prowadzone przez gminę czy przez podmiot niepubliczny, który korzysta ze 100 dotacji. Opłaty, warunki i zasady przyjeć dzieci bedą w nich jednakowe. Dotacja w wysokości 100 procent wydatków gminy poniesionych na dziecko w przedszkolu gminnym oznacza, że chętne przedszkola niepubliczne otrzymają o 25 procent wyższe środki z samorządów niż obecnie. Przedstawiciele przedszkoli niepublicznych podkreślali, że co do zasady zgadzają się z założeniami ustawy, jednak zgłosili do nich swoje uwagi i propozycje. Obecna na spotkaniu wiceminister Joanna Berdzik zapewniła, że wszystkie zgłoszone na spotkaniu sugestie zostaną bardzo wnikliwie przeanalizowane, i jeśli będzie to możliwe, znajdą swoje odzwierciedlenie w projekcie ustawy.

– Cieszy mnie wsparcie rodziców dla proponowanych zmian, bo to dla nich je przygotowujemy – podkreśliła minister Szumilas po spotkaniu.

Źródło: www.men.gov.pl