GPW: inwestorzy indywidualni wygenerowali 24 proc. obrotów w I poł. 2021 roku; najlepszy wynik w ciągu ostatniej dekady

GPW: inwestorzy indywidualni wygenerowali 24 proc. obrotów w I poł. 2021 roku; najlepszy wynik w ciągu ostatniej dekady
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Największy udział w obrotach na rynku głównym GPW w pierwszej połowie 2021 roku, tak jak w poprzednich latach, mieli inwestorzy zagraniczni. Wygenerowali oni 55 proc. obrotów akcjami, o 3 pkt. proc. mniej niż rok wcześniej - poinformowała giełda w komunikacie prasowym.

Udział krajowych inwestorów instytucjonalnych wyniósł w pierwszym półroczu 21 proc., o 1 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej.

Inwestorzy indywidualni wygenerowali 24 proc. obrotów, co jest najlepszym wynikiem za pierwsze półrocze w ciągu ostatniej dekady.

Rynek NewConnect

Na rynku NewConnect największą rolę odgrywają krajowi inwestorzy indywidualni. W pierwszej połowie tego roku odpowiadali za 88 proc. obrotów, co stanowi spadek o 5 pp. rdr. Inwestorzy zagraniczni w tym samym czasie wygenerowali 6 proc. obrotów, o 4 pp. więcej rdr. Instytucje odpowiadały za 6 proc. obrotów o 1 pp. więcej niż w tym okresie przed rokiem.

Czytaj także: GPW uruchomiła segment spółek rodzinnych >>>

W pierwszej połowie 2021 r. udział krajowych inwestorów indywidualnych w wolumenie obrotów kontraktami terminowymi kształtował się na poziomie 34 proc. (-8 pp. rdr), a opcjami 42 proc. (-7 pp. rdr).

Wzrósł udział inwestorów zagranicznych

Udział inwestorów zagranicznych wzrósł o 9 pp. rdr do 29 proc. w obrotach kontraktami i był historycznie rekordowym udziałem, zarówno w wynikach za pierwsze półrocze, jak i cały rok w ciągu ostatnich 10 lat. Udział inwestorów zagranicznych wzrósł również na opcjach i wyniósł 35 proc. (+ 5 pp. rdr). Stanowił również najwyższy odsetek w pierwszym półroczu w ciągu ostatnich 10 lat.

Udział w obrotach kontraktami terminowymi inwestorów instytucjonalnych spadł w pierwszym półroczu tego roku do 37 proc. (-1 pp. rdr), a na rynku opcji zwiększył się do 23 proc. (+2 pp. rdr). Udział inwestorów zagranicznych i indywidualnych na rynku produktów strukturyzowanych wyniósł odpowiednio: 49 proc. i 51 proc.

Spadł udział krajowych inwestorów indywidualnych w obrocie obligacjami na rynku Catalyst

Udział krajowych inwestorów indywidualnych w obrocie obligacjami na rynku Catalyst spadł o 13 pp. rdr do 26 proc. w pierwszej połowie 2021 r. Udział inwestorów zagranicznych wzrósł do 1 proc. (+1 pp. rdr), natomiast inwestorów instytucjonalnych wzrósł o 12 pp. rdr do 73 proc., co stanowi rekord wyników z ostatniej dekady.

Giełda zmieniła sposób pozyskiwania danych do wyliczenia udziału poszczególnych grup inwestorów w obrotach giełdowych. Obecnie informacje te pochodzą ze zleceń maklerskich przekazywanych do systemu transakcyjnego Giełdy. Informacje o liczbie rachunków internetowych pochodzą z ankiet wysyłanych przez GPW do krajowych domów maklerskich. Natomiast informacja o liczbie aktywnych rachunków inwestycyjnych pochodzi z systemu transakcyjnego Giełdy – jest to liczba rachunków, z których w badanym okresie złożono co najmniej jedno zlecenie na GPW.

Źródło: PAP BIZNES