GPW: firmy rodzinne to atrakcyjna inwestycja. Na giełdzie radzą sobie coraz lepiej

GPW: firmy rodzinne to atrakcyjna inwestycja. Na giełdzie radzą sobie coraz lepiej
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Co piąta spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) to przedsiębiorstwo zarządzane przez rodzinę, wynika z raportu Grant Thornton pod patronatem GPW i Fundacji Firmy Rodzinne. Prezes GPW Marek Dietl uważa, że GPW jest dla spółek rodzinnych dobrym miejscem nie tylko pozyskania kapitału na rozwój, ale również przeprowadzenia uporządkowanej sukcesji.

#GrantThornton: co piąta spółka notowana na #GPW to przedsiębiorstwo zarządzane przez rodzinę #giełda #firmy #firmyrodzinne

– Właściciele spółek rodzinnych w Polsce coraz częściej decydują się na upublicznienie i w różnorodny sposób korzystają z giełdy. Rentowność spółek rodzinnych notowanych na GPW wzrasta z roku na rok, co sprawia, że inwestorzy chętnie w nie inwestują. Rynkowa wartość biznesu rodzinnego na giełdzie liczona jest już w dziesiątkach miliardów złotych – powiedział Dietl podczas konferencji prasowej.

Właściciel i jego następcy nie muszą oddawać kontroli nad firmą

– Wprowadzając akcje spółki na giełdę, właściciel i jego następcy nie muszą oddawać kontroli nad firmą. W każdym momencie mogą jednak akcje upłynnić w jednej dużej transakcji lub rozłożyć proces wychodzenia z biznesu na lata. Zdecydowaną zaletą posiadania statusu spółki publicznej – zwłaszcza w kontekście sukcesji lub chęci oceny efektów pracy menadżerów, którym założyciel firmy może przekazać zarządzanie – jest także rynkowa wycena. Uzyskanie jej może zapobiec potencjalnym konfliktom w rodzinie w procesie sukcesji – dodał prezes giełdy.

176 firm rodzinnych notowanych na GPW na koniec 2016 r. 

Według raportu „Rodzinny biznes na giełdzie”, na koniec 2016 r. na GPW notowanych było łącznie 176 spółek, które spełniały przynajmniej jedną z czterech definicji przedsiębiorstwa rodzinnego. Spośród nich 82 to spółki notowane na głównym rynku GPW, a 94 na rynku NewConnect. Oznacza to, że już co piąta spółka na warszawskiej giełdzie to firma rodzinna.

W pięcioletnim okresie objętym analizą, a więc w latach 2012-2016, na GPW zadebiutowało 77 spółek rodzinnych, które pozyskały poprzez emisję akcji ok. 950 mln zł kapitału na rozwój. Oznacza to, że co czwarty debiut na GPW we wspomnianych pięciu latach był przeprowadzony przez firmę rodzinną (łącznie odbyło się 307 debiutów). Oprócz tego 22 spółki rodzinne wyemitowały na Catalyst obligacje korporacyjne o łącznej wartości ok. 2 mld zł.

Przedsiębiorstwa o dużej dynamice rozwoju

Według raportu, giełdowe spółki rodzinne to przedsiębiorstwa o dużej dynamice rozwoju. W analizowanym okresie przychody spółek rodzinnych notowanych na głównym rynku GPW wzrosły o 51,6%, a w tym samym czasie przychody pozostałych firm spadły o 6,9%. Dynamicznie rośnie również kapitalizacja firm rodzinnych na GPW. Na głównym rynku na koniec 2016 r. wyniosła ona 33,5 mld zł, co przekłada się na średni roczny wzrost na poziomie 26%. W przypadku pozostałych spółek wartość ta przekroczyła 327 mld zł, co dało średni roczny wzrost o 5,7%, wskazano w raporcie.

Jak wynika z raportu, stopa zwrotu indeksu spółek rodzinnych (nazwanego na potrzeby raportu „indeksem WIG-Rodzinne”) wyniosła w latach 2012-2016 blisko 32%.

Autorzy raportu oceniają, że popularność GPW wśród polskich firm rodzinnych będzie w najbliższych latach rosła, ponieważ czeka je zmiana pokoleniowa – właściciele zbliżają się do wieku emerytalnego i będą szukać następców. Giełda oferuje im możliwość uporządkowania kwestii związanych z sukcesją i może być jednym z najdogodniejszych, bo elastycznych sposobów zmian właścicielskich, stwierdza Grant Thornton.

Źródło: ISBnews