GPW chce uruchomić w 2021 roku Platformę Pożyczek Papierów Wartościowych

GPW chce uruchomić w 2021 roku Platformę Pożyczek Papierów Wartościowych
Źródło: Beax via Wikimedia Commons [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)]
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W 2021 roku Giełda Papierów Wartościowych chce uruchomić Platformę Pożyczek Papierów Wartościowych, deklaruje też dalsze zainteresowanie giełdą w Armenii - napisał w artykule dla Gazety SGH - Insight szef GPW Marek Dietl.

W przyszłym roku (w zależności od prac legislacyjnych) planujemy uruchomienie Platformy Pożyczek Papierów Wartościowych oraz wprowadzenie obligacji rozwojowych – instrumentu, który przewidzieliśmy w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.

„Chcemy także wdrożyć pilotażowy projekt elektronicznej Platformy Handlu Odpadami i Surowcami Wtórnymi, która wpisuje się w unijny model związany z gospodarką odpadami. Pracujemy również nad uruchomieniem rynku terminowego na RTRS, który umożliwi handel kontraktami na towary rolno-spożywcze, w pierwszej kolejności zboża” – dodał.

GPW zainteresowana giełdą w Armenii

Dietl napisał, że GPW wciąż jest zainteresowana przejęciem większościowego pakietu giełdy w Armenii.

„(…) jeśli sytuacja polityczna na to pozwoli, w pierwszym kwartale 2021 roku chcielibyśmy przeprowadzić proces due diligence” – napisał.

Czytaj także: Prezes GPW: platforma oparta na blockchain wystartuje w II połowie 2021 roku >>>

Napływ kapitału z PPK

„W przyszłym roku spodziewamy się napływu kapitału z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Przełoży się to na wyższe obroty giełdowe oraz większe zainteresowanie spółek pozyskiwaniem

kapitału na rynku publicznym. Uatrakcyjni też rynek w oczach polskich i zagranicznych inwestorów” – napisał.

Źródło: PAP BIZNES