GPW Benchmark liczy na nowym Kalkulatorze Indeksów

GPW Benchmark liczy na nowym Kalkulatorze Indeksów
Źródło: GPW
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ukończyła budowę Kalkulatora Indeksów, bardzo istotnego modułu każdego systemu notującego, pozwalającego na obliczanie i publikację w reżimie czasu rzeczywistego wskaźników dotyczących rynku kapitałowego.

GPW, analizując rynek dostępnych rozwiązań, podjął decyzję o budowie autorskiego rozwiązania w oparciu o najnowocześniejszą technologię oraz kompetencje i doświadczenie własnej kadry. W rezultacie powstał produkt pozwalający na bardzo elastyczne definiowanie indeksów opartych na notowanych instrumentach a dzięki otwartemu interfejsowi wejściowemu możliwe jest zasilanie systemu danymi z wielu źródeł.   Nowoczesna architektura Kalkulatora Indeksów umożliwia skalowanie jego wydajności i oraz wielowątkowe, równoległe obliczanie wskaźników rynkowych. Istotne jest również to, że funkcjonalności wdrożonego rozwiązania pozwalają na wywiązanie się ze zobowiązań regulacyjnych wynikających z Rozporządzenia o Wskaźnikach Referencyjnych (BMR).

Kalkulator Indeksów będzie jednym z elementów nowego systemu transakcyjnego budowanego przez GPW

– Zakończyliśmy właśnie jeden z projektów wpisujących się w Strategię GPW2022, w ramach której wzmacniamy obszar technologiczny, tworząc rozwiązania nie tylko na własne potrzeby, ale również zakładając ich komercjalizację. Wdrożony w GPW Benchmark Kalkulator Indeksów współpracuje w tej chwili z obecnym systemem transakcyjnym, ale został tak przygotowany, że będzie jednym z elementów nowego systemu transakcyjnego budowanego przez GPW. Cieszę się bardzo, że wdrożenie tak krytycznego elementu systemu notującego odbyło się w sposób niemal niezauważalny przez otoczenie. To dodatkowy sukces projektu, który zawdzięczamy pracownikom GPW i GPW Benchmark oraz partnerowi technologicznemu tego przedsięwzięcia – mówi członek Zarządu GPW ds. Informatyki i Technologii Dariusz Kułakowski.

Czytaj także: GPW Bechmark wprowadza Miesięczny Wskaźnik Obrotu >>>

Od 24 września br. z nowego Kalkulatora Indeksów korzysta spółka GPW Benchmark odpowiedzialna za dostarczanie indeksów i wskaźników referencyjnych.

Nowy system do kalkulacji indeksów akcji i obligacji to przede wszystkim nowoczesna technologia, większa wydajność i możliwość poszerzenia oferty GPW Benchmark.

– Mamy ambitne plany w zakresie współpracy z rynkiem finansowym i nowe narzędzie stanowi ważny atut w tej współpracy – mówi prezes Zarządu GPW Benchmark Zbigniew Minda.

GPW Benchmark jest pierwszym podmiotem korzystającym z nowego Kalkulatora Indeksów

– Docelowo Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie chciałaby oferować nowy produkt także podmiotom zagranicznym. Komercjalizacją projektu zajmować się będzie spółka GPW Tech. Nowy Kalkulator Indeksów to kolejne narzędzie z grupy docelowych modułów nowego systemu transakcyjnego. Podobnie jak TCA Tools i Market Surveillance, nowy produkt będzie mógł być sprzedawany niezależnie od systemu transakcyjnego. Dzięki wysokiej wydajności obliczeniowej będzie skutecznie konkurował z podobnymi rozwiązaniami oferowanymi przez najbardziej technologicznie rozwinięte giełdy – mówi prezes zarządu GPW Tech Witold Wiliński.

Budowa Kalkulatora Indeksów trwała nieco ponad 2,5 roku.

Źródło: Giełda Papierów Wartościowych / GPW