Gothaer o ubezpieczeniu na wypadek pożaru

Gothaer o ubezpieczeniu na wypadek pożaru
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Gothaer przedstawia statystyki strażackich interwencji w 2013 r. i radzi, jak ubezpieczyć mieszkanie lub dom, aby poradzić sobie po szkodzie.

Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, liczba pożarów obiektów mieszkalnych w Polsce spadła z ponad 29 tys. w 2012 roku do 27,5 tys. w 2013 roku. „Zanotowany przez strażaków spadek liczby pożarów wpłynął również na liczbę szkód, które są zgłaszane do ubezpieczycieli” – mówi Anna Materny, dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer. „W 2013 r. było ich wyraźnie mniej, chociaż nie należy w związku z tym zapominać, że szkody pożarowe zawsze należą do najkosztowniejszych i najniebezpieczniejszych” – podkreśla.

Najczęściej pożary są efektem nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych lub nieostrożnego obchodzenia się z ogniem. Często zdarzają się jednak sytuacje, na które poszkodowani nie mają wpływu – podpalenia, awarie grzejników, pieców i instalacji elektrycznych.

Podczas zakupu ubezpieczenia należy upewnić się, co dokładnie podlega ochronie na wypadek ognia. Anna Materny podkreśla, że najważniejszym czynnikiem, który składa się na cenę ochrony jest suma ubezpieczenia. „Cena zależy też od rodzaju i liczby posiadanych sprawnych zabezpieczeń przeciwpożarowych, np. czujników wczesnego wykrywania czadu lub dymu, dzięki którym można otrzymać zniżkę” – wyjaśnia.

Źródło: Polska Izba Ubezpieczeń