Gospodarka rośnie, PMI bez zmian

Gospodarka rośnie, PMI bez zmian
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W minionym miesiącu PMI polskiego przemysłu nie uległ zmianie i odczyt za marzec 2018 r. wyniósł 53,7. Wynik ten był wyższy od konsensusu rynkowego, który zakładał poziom 53,2. Bieżąca tendencja wzrostowa utrzymuje się 42. miesiąc z rzędu i jest najdłuższą od rozpoczęcia badań w czerwcu 1998 r.

IHS Markit w raporcie za marzec zwraca szczególną uwagę na najwolniejszy od ośmiu miesięcy wzrost nowych zleceń. Niemniej jednak liczba nowych zleceń ogółem wzrosła siedemnasty miesiąc z rzędu. Z kolei liczba nowych zamówień eksportowych zasadniczo nie zmieniła się od lutego 2018 r., co przerwało piętnastomiesięczną sekwencję wzrostu.

Mimo wolniejszego wzrostu zamówień oraz najszybszego od prawie roku wzrost nowych miejsc pracy, zaległości produkcyjne ponownie wzrosły (szósty raz w ciągu ośmiu miesięcy).

Presje inflacyjne uległy dalszemu złagodzeniu, aczkolwiek dalej pozostały silne. Wzrost kosztów produkcji i cen wyrobów gotowych spowolnił do najniższego poziomu od odpowiednio trzech i siedmiu miesięcy.

Mimo wysokiego odczytu PMI za marzec 2018 r., dane wynikające z ankiety sugerują możliwe spowolnienie warunków gospodarczych w kwietniu. Nie spodziewamy się jednak istotnego pogorszenia koniunktury w najbliższym czasie. Przedsiębiorstwa uzasadniają dobre nastroje spodziewanymi nowymi klientami oraz inwestycjami w moce przerobowe i nowe produkty.

Piotr Ludwiczak

Michael/Ström Dom Maklerski