Gospodarka dużo zyska na termomodernizacji budynków

Gospodarka dużo zyska na termomodernizacji budynków
Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polscy przedsiębiorcy popierają pobudzenie gospodarek krajów UE poprzez inwestycje w termomodernizację budynków - napisała Konfederacja Lewiatan, w stanowisku dotyczącym dokumentu "A Renovation Wave for Europe - greening our buildings, creating jobs, improving lives", ogłoszonym przez Komisję Europejską.

Konfederacja Lewiatan w raportach: „Impuls energii dla Polski” i „Impuls dla Polski 2020-2022” wskazuje, że dzięki masowej termomodernizacji budynków może powstać w naszym kraju 85 tys. dodatkowych miejsc pracy. 

Osiągnięcie łącznego poziomu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do  2030 roku, wymaga ograniczenia emisji powodowanej przez budynki o 60%. To oznacza, że trzeba zwiększyć liczbę budynków poddawanych termomodernizacji, jak i jej głębokość.

– Obecnie w UE tylko 1% budynków rocznie jest modernizowanych pod kątem poprawy efektywności energetycznej, a zaledwie w 0,2% przypadków redukcja zapotrzebowania na energię przekracza 60% – mówi Dorota Zawadzka – Stępniak, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan. 

Zdaniem Konfederacji Lewiatan należy zadbać, aby wraz ze wzrostem efektywności energetycznej budynku poprawie ulegały też parametry istotne z punktu widzenia zdrowia i komfortu osób w nim przebywających.. Poza budynkami mieszkalnymi, które są priorytetem należy też  skoncentrować się na budynkach użyteczności publicznej, szkołach, szpitalach i obiektach będących w najgorszym stanie.

Czytaj także: Nowe obowiązki właścicieli domów w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów budynków >>>

– Wyrażamy żal, że Komisja Europejska ani nie zaproponowała konkretnego sposobu przeznaczania funduszy UE na termomodernizację, ani nie utworzyła nowego ośrodka, który wspierałby i koordynował działania w tym zakresie. Z dużą ostrożnością podchodzimy też do ewentualnego rozszerzenia systemu handlu emisjami (EU ETS) na budynki/zużycie energii do ogrzewania. Miałoby to niewielki wpływ na zwiększenie skali termomodernizacji budynków, natomiast mogłoby negatywnie oddziaływać na politykę dotyczącą efektywności energetycznej – dodaje Dorota Zawadzka – Stępniak.

Zdaniem Lewiatana model finansowania powinien z jednej strony wspierać  inwestycje termomodernizacyjne, z drugiej zaś zachęcać do angażowania w takie przedsięwzięcia osoby fizyczne, firmy lub sektor bankowy.

Źródło: Konfederacja Lewiatan