Głos MRR na III Forum Nowej Gospodarki
Dlaczego polityka spójności zmieni się po 2013 r.? Jak MRR ocenia tworzenie wspólnej strategii rozwoju województw małopolskiego i śląskiego, i w jaki sposób jest to powiązane ze zmieniającą się polityką spójności? Na te pytania odpowiadali minister Elżbieta Bieńkowska i wiceminister Marceli Niezgoda podczas swoich wystąpień na III Forum Nowej Gospodarki.
Minister Bieńkowska mówiła o tym, jak zmienią się Fundusze Europejskie po 2013 r. – Przyszły budżet unijny będzie budżetem przedsiębiorczości, badań i innowacyjności. Duży nacisk zostanie położony na możliwość wykorzystania wyników badań naukowych w gospodarce. W tym znaczeniu będzie to budżet trudniejszy niż obecny – zapowiedziała. Dodała, że ograniczona zostanie możliwość przeznaczania pieniędzy europejskich na drobne, punktowe inwestycje. – To prawdopodobnie ostatni tak duży budżet dla Polski. Chcemy maksymalnie efektywnie wykorzystać te środki, dlatego bardzo ważne jest dla nas, by to, co za nie powstanie, przyniosło realną wartość dodaną. Pieniądze skoncentrujemy na wybranych, najważniejszych dla gospodarki obszarach, które wskazaliśmy w Strategii Rozwoju Kraju – podkreśliła.
Przyjęta pod koniec września 2012 r. Strategia Rozwoju Kraju 2020 (SRK 2020) to filar polskich przygotowań do wdrażania funduszy unijnych w latach 2014-2020. Wyznacza ona trzy obszary, na których powinny zostać skoncentrowane fundusze rozwojowe. – Są to: zwiększanie konkurencyjności gospodarki, poprawa spójności społecznej i terytorialnej, czyli wyrównywanie poziomu rozwoju polskich regionów oraz zapewnienie sprawności i efektywności państwa – powiedziała minister Bieńkowska.
– Obecnie, równolegle do negocji kształtu nowej polityki spójności prowadzonych z innymi państwami, pracujemy nad założeniami Umowy Partnerstwa. Jest to dokument, w którym, pokażemy Komisji Europejskiej, jak chcemy wykorzystać przyznane nam środki – poinformowała minister Bieńkowska. – Już teraz możemy powiedzieć, że zdecydowanie więcej funduszy przeznaczymy do wyłącznej dyspozycji samorządów wojewódzkich. Na specjalne wsparcie mogą także liczyć miasta – powiedziała.
– Ostateczne rozwiązania poznamy w przyszłym roku, po zakończeniu negocjacji rozporządzeń dla polityki spójności oraz wysokości budżetu unijnego. To, jak wykorzystaliśmy fundusze w obecnej perspektywie jest najlepszym argumentem w rozmowach o kolejnym budżecie – stwierdziła minister Bieńkowska.
Wiceminister Marceli Niezgoda uczestniczył w sesji plenarnej „Polska Południowa – europol innowacyjności i kreatywności”, której tematem wiodącym była wspólna strategia rozwojowa województwa śląskiego i małopolskiego. – Prace nad Strategią dla Rozwoju Polski Południowej wpisują się w coraz bardziej powszechny wśród polskich regionów trend wspólnego planowania. Inne przykłady to trwające prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Polski Wschodniej oraz Strategii Rozwoju Polski Zachodniej – powiedział. Podkreślił, że takie podejście jest zgodne kierunkiem, w którym zmierza polityka spójności po 2013 r. – Stworzenie takiej strategii jest dobrą ideą połączenia wysiłków samorządów w celu wspólnego rozwiązywania problemów charakterystycznych dla danego obszaru Polski. W polityce spójności po 2013 r. nacisk zostanie położony na jej terytorialny wymiar, czyli dopasowanie wsparcia do specyfiki danego obszaru – atutów i charakterystycznych problemów. Chodzi o to, by nie patrzeć tylko na granice administracyjne, ale istniejące już naturalne powiązania pomiędzy poszczególnymi obszarami – stwierdził.
III Forum Nowej Gospodarki odbyło się 18-19 października 2012 r. w Krakowie.
Źródło: www.mrr.gov.pl