Gołębie przemówienie Yellen

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Koniec tygodnia został zdominowany przez informacje docierające z Jackson Hole, gdzie odbyło się doroczne spotkanie przedstawicieli banków centralnych.

W obliczu coraz lepszych danych napływających w ostatnim czasie ze Stanów Zjednoczonych, inwestorzy z uwagą oczekiwali na przemówienie Janet Yellen, oczekując że odniesie się ona do spekulacji na temat planowanego terminu podwyżki stóp procentowych. Zdaniem szefowej Fed, nie ma obecnie prostej recepty na odpowiednią politykę monetarną, a bank centralny nie zna jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy należy rozpocząć podnoszenie stóp procentowych. Nie ulega wątpliwości, że „gospodarka zrobiła duży postęp w odbudowie rynku pracy po największym kryzysie od czasów Wielkiej Depresji”, ale niewykorzystanie „zasobów pracy” wciąż pozostaje znaczące, co pozwala sądzić, że mimo zakończenia programu luzowania ilościowego, stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie jeszcze przez dłuższy czas.

W Europie dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji danych na temat wysokości indeksu instytutu Ifo, obrazującego nastroje panujące wśród niemieckich przedsiębiorców. Popołudniu, ze Stanów Zjednoczonych napłyną natomiast informacje o dynamice usługowego indeksu PMI (prognoza 59.5 pkt) oraz liczbie sprzedanych nieruchomości na rynku pierwotnym (prognoza 430K).

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska