Goldman Sachs: „jastrzębia” dynamika inflacji; stopy procentowe w czerwcu w górę o kolejne 75 pb

Goldman Sachs: „jastrzębia” dynamika inflacji; stopy procentowe w czerwcu w górę o kolejne 75 pb
Fot. stock.adobe.com/Casimiro
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Po wtorkowych danych o wzroście inflacji w maju, które podał Główny Urząd Statystyczny, ekonomiści Goldman Sachs spodziewają się, że Rada Polityki Pieniężnej w czerwcu znowu zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych, o 75 pb.

„W związku z 'jastrzębią’ dynamiką inflacji spodziewamy się, że RPP będzie kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej. W przyszłym tygodniu prognozujemy podwyżkę stóp o 75 pb do 6,0 proc., a ostatecznie do 7,0 proc. w bieżącym roku” – napisano.

Istotny kurs walutowy

„Jednocześnie nasza prognoza CPI obarczona jest ryzykiem wyższej realizacji, więc w podobną stronę skierowane jest ryzyko dla ścieżki stóp. Kluczowym czynnikiem dla skali zacieśnienia polityki przez NBP będzie kurs walutowy, a ostatnie umocnienie złotego będzie mile widziane przez bankierów. NBP powinien jednak pozostać czujny i utrzymywać relatywnie jastrzębie nastawienie, żeby wymusić trwałe umocnienie waluty” – dodano.

Dane o inflacji

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rdr o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,7 proc. – podał we wtorek GUS.

Czytaj także: Inflacja skoczyła aż do 13,9 proc. rdr w maju; RPP ma pole do kolejnej dużej podwyżki stóp procentowych >>>

Źródło: PAP BIZNES