Goldman Sachs: cena gazu TTF może w krótkim terminie wzrosnąć do 190 EUR/MWh

Goldman Sachs: cena gazu TTF może w krótkim terminie wzrosnąć do 190 EUR/MWh
Fot. stock.adobe.com / Soho A studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ograniczeniu dostaw gazu z Rosji przez Nord Stream 1 do 20 proc. zdolności przesyłowych może sprawić, że ceny gazu TTF wzrosną niebawem do 190 EUR/MWh - oceniają analitycy Goldman Sachs.

Poniedziałkowe doniesienia medialne wskazywały, że Gazprom zamierza ograniczyć w środę przesył gazu przez Nord Stream 1 do ok. 20 proc. przepustowości z 40 proc. obecnie. Informacje spowodowały wzrost europejskich cen gazu – cena w kontraktach TTF notowanych w Holandii zwiększyła się o 14 euro do 176 EUR/MWh.

Czytaj także: Goldman Sachs: relokacja dostaw gazu do Europy nie zatrzyma wzrostu cen; normalizacja możliwa dopiero od 2025 roku >>>

„Potencjalny spadek przepływów wydaje się być związany z wypowiedziami prezydenta Putina z zeszłego tygodnia w sprawie usunięcia dodatkowej turbiny z NS1, podczas gdy inna, naprawiona w Kanadzie, nie została jeszcze ponownie zainstalowana. Chociaż spodziewamy się, że przepływy zostaną przywrócone do 40 proc. pełnej mocy po zamontowaniu naprawionej turbiny, uważamy, że niepewność w zakresie dostaw gazu z Rosji pozostaje wysoka” – napisano w raporcie.

Scenariusz obniżenia przesyłu do 20 proc. gazociągu sugeruje – zdaniem autorów raportu – potencjalny krótkoterminowy wzrost cen do około 190 EUR/MWh.

Bazowy scenariusz

W bazowym scenariuszu (40 proc. przesyłu NS1) Goldman Sachs zakłada, że utrzymanie ceny gazu TTF około 170 EUR/MWh w trakcie trzeciego kwartału pomoże w wypełnieniu magazynów do 90 proc. do końca października. 

Źródło: PAP BIZNES