Gminne oczyszczalnie, pomoc prywatnego kapitału

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kanalizacja.01.250x167Jednym z podstawowych zadań gminy jest zapewnienie mieszkańcom zaopatrzenia w wodę oraz  oczyszczania ścieków. Unijne środki pomocowe na inwestycje w tym zakresie kończą się, a jednostki terytorialne niekoniecznie mają zdolności kredytowe na pokrycie wydatku o takiej skali. Europejskie Centrum Ekologiczne KREVOX Sp. z o.o. proponuje realizację projektu bez obciążania budżetu gminy.

Na gminie, jako podstawowej jednostce terytorialnej, spoczywają podstawowe problemy funkcjonowania społeczności lokalnych. W zakres obowiązków wchodzi między innymi zaopatrzenie mieszkańców w wodę, dbałość o sieć wodociągową, jak i utylizacja odpadków komunalnych i oczyszczanie ścieków. Gmina musi zadbać o jakość wody w kranach mieszkańców. W praktyce oznacza to konieczność zagwarantowania odpowiedniej kondycji sieci wodociągowej, ale też budowę czy modernizację stacji uzdatniania wody czy budowę nowoczesnej oczyszczalni ścieków.

120411.zb.kontaktowy.01.240x320Fundusze unijne w wysokości 14 miliardów euro, które w latach 2007 – 2013 zostały przeznaczone na rozbudowę i modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej ścieków w ogromnej większości są rozdysponowane. Nawet, gdy gminie uda się uzyskać dofinansowanie na budowę nowoczesnej, spełniającej normy oczyszczalni, „problemy generuje fakt, że przyznane przez UE środki pokrywają średnio 50% kosztów inwestycji, a samorządy mogą nie mieć zdolności kredytowych na pokrycie pozostałej połowy” – zauważa Tadeusz Krężelewski, Prezes Europejskiego Centrum Ekologicznego KREVOX Sp. z o.o. Okresy przejściowe wynegocjowane odnośnie Dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych i utylizacji osadów ściekowych dobiegną końca w perspektywie 5 lat. Wówczas wszystkie wymagania normy będą obowiązywały bezwzględnie i bez wyjątków.

Z pomocą gminom przychodzi rozwiązanie proponowane przez Europejskie Centrum Ekologiczne KREVOX Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo wychodzi naprzeciw potrzebom jednostek samorządu, które nie mają możliwości samodzielnego przeprowadzenia niezbędnych inwestycji w infrastrukturę związaną ze ściekami komunalnymi. KREVOX oferuje budowę stacji uzdatniania wody oczyszczalni ścieków z niezależnych źródeł finansowania, których koszt budowy rozliczany jest na przestrzeni kilkunastu lat. Według Tadeusza Krężelewskiego, „zadłużenie samorządów powoduje, że korzystanie z prywatnych funduszy inwestycyjnych będzie wkrótce jedyną możliwością ich dalszego rozwoju i gwarancją utrzymania życia obywateli na średnim poziomie europejskim, kontynuując budowę niezbędnej infrastruktury bez zaliczania jej w dług publiczny samorządu.”

Finansowanie projektów przez KREVOX umożliwia samorządom przeznaczenie środków na inne cele ustawowe. Jest szczególnie atrakcyjne dla gmin, które osiągnęły lub zbliżają się do ustawowego limitu zadłużenia. KREVOX dysponuje zespołem doświadczonych specjalistów, którzy wspierają projekt na każdym etapie: oferty wstępnej, badań pilotowych, konsultingu, realizacji, serwisu gwarancyjnego oraz pogwarancyjnego.

Źródło: Krevox