GLS Bank w Bochum: GLS Bank w Bochum niezwykły darczyńca

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2012.01.foto.030.a.150xObok holenderskiego Triodos Banku, włoskiego Banca Popolare Etica i szwajcarskiego Alternative Bank Schweiz do najbardziej znanych banków etycznych w Europie należy niemiecki GLS Bank z siedzibą w Bochum.

Prof. dr hab. Eugeniusz Gostomski

Jest to bank spółdzielczy zrzeszony w WZG Banku i należący do Federalnego Związku Niemieckich Banków Ludowych i Raiffeisena. Pod względem wielkości sumy bilansowej (1,7 mld euro na koniec 2010 r.) zajmuje 58. miejsce na liście 1136 niemieckich banków spółdzielczych. Powstał w 1974 r. z inicjatywy ekologów i działaczy społecznych zainteresowanych realizacją w praktyce bankowej idei społecznej nauki Kościoła katolickiego. Nazwa „GLS Bank” jest skrótem od pierwszych liter niemieckich słów Gemeinschaft (wspólnota), Leihen (pożyczki) i Spenden (dary/datki).

Misja przed zyskiem

GLS Bank posiada oddziały operacyjne w Monachium, Hamburgu, Berlinie, Stuttgarcie, Frankfurcie nad Menem i Freiburgu. Zrzesza 17600 członków udziałowców, zatrudnia 350 osób, posiada ponad 100 tys. klientów. Suma bilansowa banku wynosi ponad 2 mld euro. Na podstawie badań ankietowych czasopisma „Börse Online” i stacji telewizyjnej „n-tv” w ostatnich dwóch latach GLS Bank został uznany za najlepszy bank lokalny. W 2011 r. uzyskał też najwyższą ocenę za serwis i finansowanie budownictwa mieszkaniowego.

GLS Bank uzupełnia ofertę produktową banków komercyjnych i dużych banków spółdzielczych. Jego działalność oparta jest na zasadzie solidarności między pożyczkodawcami i pożyczkobiorcami. Jako bank etyczny zasadniczo różni się od innych: celem działalności, podejściem do klientów, a przede wszystkim tym, w co inwestuje i tym, w co w żadnym wypadku nie inwestuje.

GLS Bank nie dąży do maksymalizacji zysku, pozyskuje depozyty osób prywatnych, fundacji, stowarzyszeń, uczelni i innych organizacji użytku publicznego, udziela kredytów na inwestycje ekologiczne, budownictwo socjalne, ochronę zdrowia, rozwój ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI