Główny ekonomista w Ministerstwie Finansów na EKG 2022: Polska nie powinna spieszyć się z dołączeniem do strefy euro
Uważam, że nie powinniśmy się spieszyć – szczególnie na naszym etapie rozwoju – z wejściem do strefy euro.
„Po wejściu do strefy euro korzyści w tzw. czasach spokojnych są niewielkie, natomiast tracimy narzędzia, elastyczność – mechanizm kursowy ma fundamentalne znacznie w przypadku kraju na takim etapie rozwoju jak my. Jeżeli coś pójdzie nie tak, jeżeli kraj ma słabsze instytucje, jeszcze słabiej wykształcony sektor prywatny, to ten mechanizm w postaci obniżki kursu zawsze może nam jakoś dopomóc” – powiedział Czernicki.
Czytaj także: Polska nie spełnia żadnego z kryteriów niezbędnych do wejścia do strefy euro
„Pozbycie się mechanizmu kursowego mogłoby być zbyt wygórowaną ceną”
W ocenie głównego ekonomisty resortu finansów, w obecnych warunkach makroekonomicznych pozbycie się mechanizmu kursowego mogłoby być „zbyt wygórowaną ceną”.
„Na to oczywiście nakłada się geopolityka. Może to nie jest nowy wątek – po 2014 r. też pojawiały się głosy, że ze względów politycznych i geopolitycznych powinniśmy rozważyć wejście do strefy euro. Ja osobiście ten argument nie do końca rozumiem. W jaki pozbawienie się tej elastyczności – moim zdaniem poniesienie ewidentnych, potencjalnych kosztów – da się zbilansować poprzez wejście do strefy euro” – powiedział.
Czytaj także: Kto oprócz Polski w Unii Europejskiej pozostanie poza strefą euro?
„Zakotwiczenie w świecie zachodnim jest oczywiście bardzo słusznym postulatem – pytanie tylko, czy ceną zakotwiczenia w tym świecie, w postaci wejścia do strefy euro, właśnie w takich warunkach makroekonomicznych jakie mamy – dużej niepewności, pandemii, wojny – pozbycie się teraz mechanizmu kursowego i uszytwnienie go raz na zawsze, na naszym etapie rozwoju czy to nie jest zbyt wygórowana cena” – dodał.
Czernicki podkreślił, że należy na bieżąco aktualizować opinie na temat ewentualności wprowadzenia euro w Polsce.
„Może być tak, że na pewnym etapie rozwoju te korzyści będą na tyle duże, a jednocześnie koszty utraty elastyczności, prowadzenia własnej polityki pieniężnej, będą na tyle małe, że wtedy możemy się zdecydować na ten krok i ekonomicznie będzie to miało sens” – zaznaczył ekonomista.
Czytaj także: 20 lat euro, kiedy Polska przyjmie wspólną walutę europejską?