Giełda w Abu Dhabi kontynuuje wzrosty. Poziomy zwiastujące hossę już niedaleko
Akcje na giełdzie w Abu Dhabi na koniec poprzedniego tygodnia osiągnęły najwyższy poziom od ponad 18 miesięcy, tuż poniżej istotnego pułapu 2750 pkt. W mojej opinii głównym czynnikiem, który zachęcił inwestorów do zakupów, są bardzo dobre perspektywy sektora finansowego, w szczególności wyniki finansowe banków działających w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA).
Dobre perspektywy i stabilne fundamenty pozwalają na zbliżenie się cen do granicy 2800 pkt, która odgranicza „rynek niedźwiedzia” od „rynku byka”.
Jednocześnie, stosunkowo niska wycena rynków z Zatoki Perskiej wskazuje na możliwe dalsze postępowanie trendu wzrostowego. Jeśli spojrzymy na główny rynek ZEA z perspektywy roku 2012, od stycznia ubiegłego roku do dziś akcje zanotowały wzrost wartości o 19,6%. Część inwestorów może zwrócić uwagę na fakt, że wzrost o 20% może być sygnałem hossy na rynku akcyjnym.
Największym powodzeniem w zeszłym roku i na początku obecnego cieszyły się takie spółki, jak National Bank of Abu Dhabi (NBAD) (+3,56%) oraz Union National Bank. Obie spółki na piątkowej sesji osiągnęły poziomy najwyższe od roku, z czego NBAD zanotował zamknięcie na poziomie 11,45 drachmy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (0,99%), czyli na poziomach z sierpnia 2008 roku. Dzisiejsze wzrosty można rozpatrywać jako odreagowanie spadków w początkowym okresie kryzysu finansowego. Jedną z największych bolączek tamtejszego sektora bankowego i nieruchomości był kryzys kredytowy, który spowodował spadek cen o przeszło 65%, co znacząco ograniczyło akcję kredytową i wymusiło bankructwo rządowego funduszu Dubai World w 2009 roku.
Patrząc na szeroki indeks akcji notowanych w Abu Dhabi (ADX), rynek jest nadal mocno niedowartościowany, co daje w tym wypadku duży potencjał, po przełamaniu w górę poziomu 3000 pkt. w średnim terminie. Dodatkowe wsparcie wzrostów może wynikać z bardzo dobrej kondycji sektora bankowego, ponieważ rynek spodziewa się znaczących zysków największych banków ZEA.
Patrząc na indeks ADX z perspektywy analizy technicznej, zeszły tydzień zakończył się na poziomie 2728,27 pkt, czyli powyżej psychologicznego oporu 2700 pkt. Obecnie indeks siły relatywnej (RSI), mierzący siłę trendu, wybił się do poziomu 71,5 pkt, co lokalnie wskazuje na osiągnięcie poziomu wykupienia. Gdy RSI rośnie powyżej poziomu 70 pkt, w teorii istnieje pewna szansa na krótkoterminową korektę w trendzie wzrostowym.
Stąd też warto zwrócić uwagę na ważne poziomy wsparcia w zakresie 2700 – 2680 pkt. Kolejną ciekawą obserwacją może być większy wolumen transakcji w poprzednim tygodniu, który szedł w parze ze wzrostem cen akcji, a obroty powyżej 250 mln akcji dziennie ostatni raz widziane były na przełomie lutego i marca 2012 roku.
Marcin Niedźwiecki
specjalista rynku CFD i Forex
City Index