Getin Holding planuje obniżenie kapitału zakładowego, zwróci akcjonariuszom 190 mln zł i chce wypłacić dywidendę

Getin Holding planuje obniżenie kapitału zakładowego, zwróci akcjonariuszom 190 mln zł i chce wypłacić dywidendę
Źródło: Getin Holding
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Getin Holding planuje obniżenie kapitału zakładowego i zakłada, że w wyniku tej operacji jesienią 2022 roku do akcjonariuszy spółki trafi blisko 190 mln zł, a na początku 2023 roku, przy założeniu zamknięcia transakcji na Ukrainie oraz pomyślnego zakończenia postępowania konwokacyjnego, może zostać wypłacona dywidenda, w wysokości szacowanej na około 200 mln zł - poinformowali w środę przedstawiciele spółki.

Prezes spółki Piotr Kaczmarek podał, że spółka od dłuższego czasu realizuje projekty sprzedaży aktywów zagranicznych i obecnie nie potrzebuje utrzymywać tak znaczących kapitałów własnych.

„Blisko dwa lata prowadzimy kontrolowany proces sprzedaży aktywów. Dzięki akumulacji gotówki przeprowadziliśmy proces delewaryzacji holdingu. Z drugiej strony nie specjalnie widzimy dla siebie miejsce w biznesie regulowanym – on dla małych podmiotów stał się bardzo nieprzyjazny. Nasza specyficzna sytuacja regulacyjno-reputacyjna jest mocną przeszkodą w rozwijaniu działalności na rynkach regulowanych” – powiedział na konferencji Kaczmarek.

Czytaj także: Getin Holding: zysk netto grupy w III kw. wzrósł do 32,2 mln zł >>>

Spółka podała w środę, że jej rada nadzorcza zgodziła się na podjęcie działań w celu obniżenia kapitału zakładowego spółki o 740,1 mln zł do kwoty 18,98 mln zł.

Akcjonariusze zdecydować mają w tej sprawie na NWZ zwołanym na 21 grudnia 2021 roku.

Projekt uchwały zakłada obniżenie kapitału zakładowego przez zmniejszenie wartości nominalnej akcji z częściową wypłatą na rzecz akcjonariuszy kwot uzyskanych z obniżenia kapitału zakładowego oraz przeniesieniem części kwot z obniżenia kapitału zakładowego do kapitału zapasowego.

Spółka w pierwszym kroku planuje wypłacić akcjonariuszom 189,8 mln zł

„Zakładamy w harmonogramie, że cała dwuetapowa procedura prawna zajmie czas prawdopodobnie do listopada przyszłego roku” – powiedział wiceprezes spółki Piotr Miałkowski.

W kolejnym kroku Getin planuje przenieść 550,3 mln zł z kapitału zakładowego na kapitał zapasowy.

Prezes podał, że zwiększenie kapitału zapasowego otworzy możliwość wypłaty dywidendy w przyszłości.

„Tylko pewna część tej kwoty będzie mogła być dystrybuowana do akcjonariuszy. Zarząd na razie nie jest w stanie zarekomendować żadnej konkretnej sumy na przyszłe sumy dywidend, ale ostrożnie szacuje, że ta kwota wynieść może około 200 mln zł” – powiedział Kaczmarek.

Dodał, że wypłata dywidendy mogłaby nastąpić na początku 2023 roku, po zatwierdzeniu sprawozdania spółki za 2022 rok.

Getin Holding planuje kontynuować swoją działalność

Prezes poinformował, że Getin Holding planuje kontynuować swoją działalność.

„Na razie nie rozważamy delistingu, nie rozważamy radykalnych kroków” – powiedział Kaczmarek.

Spółka podała w środę, że po dokonaniu obniżenia kapitału i wypłat akcjonariuszom będzie kontynuować działalność w mniejszej skali, koncentrując się na inwestycjach portfelowych.

Obniżenie kapitału zakładowego Getin Holdingu nastąpić ma poprzez zmniejszenie wartości nominalnej akcji o kwotę 3,90 zł to jest z kwoty 4 zł do kwoty 0,10 zł.

W wyniku zmian kapitał zakładowy Getin Holdingu wynosić będzie 18.976.734,20 zł i dzielić się będzie na 189.767.342 akcje serii A o wartości nominalnej 0,10 zł.

Zgodnie z informacją ze strony internetowej spółki, ok. 55 proc. pakiet jej akcji ma Leszek Czarnecki, w tym w tym 34,17 proc. ma LC Corp B.V. i 9,99 proc. Getin Noble Bank

Źródło: PAP BIZNES