Gdzie Polacy chcieliby płacić bezgotówkowo? 10 najważniejszych miejsc

Gdzie Polacy chcieliby płacić bezgotówkowo? 10 najważniejszych miejsc
Fot. stock.adobe.com/Halfpoint
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Fundacja Polska Bezgotówkowa zwróciła się do konsumentów z pytaniem, w jakim punkcie handlowym lub usługowym chcieliby płacić bezgotówkowo, a na tę chwilę nie ma w nim takiej możliwości. Przedstawiamy pierwszą dziesiątkę najważniejszych miejsc.
 • Prawie połowa Polaków chciałaby móc płacić bezgotówkowo na pobliskim bazarku.
 • Konsumenci szczególnie dostrzegają brak możliwości płatności elektronicznych tam, gdzie zwyczajowo płaci się bilonem o konkretnych nominałach: np. w toaletach publicznych.
 • W pierwszej dziesiątce można znaleźć także usługi takie jak: krawieckie, szewskie, naprawy samochodów czy fryzjerskie. W tych miejscach klienci często nie mają wyboru metody płatności.

Prawie połowa Polaków chciałaby móc płacić bezgotówkowo na pobliskim bazarku

Badanie pokazało, że dla konsumentów ważne są zlokalizowane blisko domu sklepy oraz punkty usługowe. Prawie połowa (48%) Polaków chciałaby móc płacić bezgotówkowo na pobliskim bazarku, gdzie zwykle kupuje produkty spożywcze takie jak warzywa, owoce, pieczywo, nabiał, czy wędliny, często od polskich, lokalnych producentów. Duża liczba respondentów zwróciła uwagę na brak możliwości płacenia kartą w publicznych toaletach (41%), w których zwykle potrzebny jest bilon. Co ciekawe, jedna trzecia Polaków chciałaby móc zapłacić bezgotówkowo u krawca czy szewca, czyli w zakładach rzemieślniczych, które w ostatnich latach przeżywają swój renesans. Podobną liczbę wskazań uzyskały urzędy i publiczna komunikacja. Kolejna kategoria w zestawieniu to typowe punkty usługowe takie jak: warsztat samochodowy i lokalne zakłady fryzjerskie. Pierwszą dziesiątkę zamykają kościoły – blisko 1/3 Polaków chciałaby móc złożyć ofiarę na tacę lub w kancelarii parafialnej za pomocą terminala.

Białe plamy w płatnościach bezgotówkowych

– Mówiąc o białych plamach w płatnościach bezgotówkowych zwykle mamy na myśli ujęcie geograficzne. Natomiast, białe plamy związane są też z poszczególnymi branżami czy usługami tradycyjnie kojarzonymi praktycznie wyłączenie z płatnością gotówką. Jako Fundacja podejmujemy różne inicjatywy, które doprowadzą do wyrównywania szans – tak, aby każdy mógł swobodnie wybierać taką formę płatności, która jest dla niego w danym momencie wygodna i korzystna – komentuje Grażyna Ciurzyńska, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Oto pierwsza dziesiątka miejsc, w których Polacy chcieliby płacić bezgotówkowo:

 1. Na pobliskim bazarku
 2. W toaletach publicznych
 3. U krawcowej
 4. U szewca
 5. W autobusie lub tramwaju
 6. W urzędzie
 7. W przychodni
 8. W warsztacie samochodowym
 9. U fryzjera
 10. W kościele

Badanie zostało zrealizowane w lipcu 2021 r. metodą CAWI(Computer Assisted Web Interview) przez agencję Maison&Partners na panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1051 osóbw wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Program Polska Bezgotówkowa

Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się małe i średnie firmy, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowały płatności bezgotówkowych. Uczestnicy Programu otrzymają wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów dzierżawy terminala do akceptacji kart oraz kosztów płatności bezgotówkowych przez 12 miesięcy. Dzięki temu przedsiębiorca może bezkosztowo sprawdzić jak taka opcja wpłynie na zadowolenie klientów z obsługi.

Czytaj także: Polska Bezgotówkowa: ponad 63 proc. terminali płatniczych z programu trafiło do mniejszych miejscowości >>>

Od 1 września 2018 r. Program Polska Bezgotówkowa został rozszerzony o urzędy i inne instytucje sektora publicznego oraz o inne podmioty przyjmujące płatności, a niebędące przedsiębiorcami. Tym samym obejmuje on swoim działaniem także takie instytucje, jak urzędy gminne, sądy, uczelnie wyższe, instytucje kultury, sztuki i sportu, parki narodowe oraz szpitale i przychodnie, przedsiębiorstwa komunalne, a także fundacje czy stowarzyszenia.

Szczegóły na stronie: www.polskabezgotowkowa.pl.

Źródło: Fundacja Polska Bezgotówkowa / FPB