Gdynia podpisała umowę inwestycyjną z Polskim Funduszem Rozwoju

Gdynia podpisała umowę inwestycyjną z Polskim Funduszem Rozwoju
Fot. stock.adobe.com/morissfoto
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Gdynia podpisała umowę inwestycyjną z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR), na mocy której 25% udziałów Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni (PEWIK Gdynia) trafi do PFR. Dla Funduszu Inwestycji Samorządowych PFR inwestycja w dobrze zarządzaną, stabilną spółkę to korzystna lokata kapitału, a dla miasta dodatkowe środki na realizację inwestycji istotnych dla rozwoju oraz jakości życia mieszkańców.

Dla Funduszu Inwestycji Samorządowych #PFR inwestycja w stabilną spółkę to korzystna lokata kapitału, a dla Gdyni dodatkowe środki na realizację inwestycji #Gdynia @Grupa_PFR

„Fundusz Inwestycji Samorządowych proponuje samorządom takie formy wsparcia, które z jednej strony pokrywają lukę kapitałową w projektach inwestycyjnych, a z drugiej nie pogarszają ich indywidualnego wskaźnika zadłużenia. Jesteśmy partnerem, który udziela samorządom wszechstronnego wsparcia – zarówno w obszarze finansowania, jak i kompleksowego doradztwa. Chcemy, aby nasi partnerzy samorządowi mieli poczucie, że mogą na nas liczyć i żebyśmy byli ich ambasadorem w Warszawie” – powiedział wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak, cytowany w komunikacie.

Program „Pakiet dla Miast Średnich”

Transakcja zakupu mniejszościowych udziałów PEWIK Gdynia przez PFR Fundusz Inwestycji Samorządowych została zrealizowana dzięki programowi „Pakiet dla Miast Średnich”, który powstał w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego i poprawy jakości życia w średniej wielkości miastach w Polsce. Gminy Wejherowo i Kosakowo oraz Gminy Miast Gdyni, Rumi, Redy i Wejherowa, chcąc pozyskać finansowanie na modernizację lokalnej infrastruktury, za zgodą rad miejskich i gminnych, przeprowadziły konkurencyjne postępowanie na zakup mniejszościowego pakietu udziałów w spółce. Spośród wszystkich podmiotów biorących udział w postępowaniu, najkorzystniejszą ofertę złożył PFR FIS, wyjaśniono.

PFR FIS stanie się mniejszościowym, pasywnym udziałowcem PEWIK. Zgodnie z umową inwestycyjną, nie będzie miał on wpływu na bieżące zarządzanie spółką i najpóźniej po 20 latach zakupione udziały znów staną się własnością samorządów. Model inwestycyjny Funduszu jest bezpieczny dla samorządów i ich spółek zależnych. Fundusz inwestuje w dobrze zarządzane, zyskowne spółki komunalne o stabilnej kondycji finansowej, podano także.

Gdynia zyskuje dodatkowe finansowanie dla inwestycji

„To bardzo korzystna i bezpieczna dla Gdyni transakcja. Zyskamy dodatkowe finansowanie dla inwestycji, a przez cały czas trwania umowy gminy będą większościowym udziałowcem spółki PEWIK. Przedsiębiorstwo wodociągowe w tym czasie będzie działało jak dotąd, realizując wszelkie zaplanowane, ambitnie i z rozmachem, inwestycje. Biznesplan przewiduje także, że cena wody i ścieków nie będzie mogła zostać istotnie podwyższona w okresie obowiązywania umowy oraz że nowy nabywca nie będzie mógł komukolwiek poza dotychczasowymi wspólnikami odsprzedać swoich udziałów” – skomentowała wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju to grupa finansowa obejmująca m.in. Polski Fundusz Rozwoju S.A., PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., oraz PFR Ventures sp. z o.o., oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy. Misją PFR, jako polskiej rozwojowej instytucji finansowej, jest realizacja programów sprzyjających zwiększeniu długoterminowego potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski oraz wyrównywaniu szans i ochronie środowiska naturalnego.

Źródło: ISBnews