Michał Jurek: Zmiany w nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jurek.michal.100xZmiany w nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim ułatwią klientom banków zrozumienie treści zawieranych umów i zwiększą ich ochronę. Pozytywnie należy ocenić wydłużenie okresu, w którym klienci będą mogli odstąpić od zawartej umowy bez podania przyczyny i to, że już w momencie zawierania umowy banki będą zobowiązane do przekazywania klientom formularza odstąpienia od umowy kredytowej.

 

 

Łatwiej będzie też porównywać kredyty oferowane przez różne banki, ponieważ dzięki wprowadzeniu Europejskiego Ujednoliconego Formularza Kredytowego tabele opłat i prowizji mają zostać ujednolicone tak, by w sposób nie budzący wątpliwości informowały o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania, obowiązkowych ubezpieczeniach, wymaganych zabezpieczeniach kredytów itd. Ochrona klientów będzie tym większa, że zgodnie z nowelizacją ustawy jej przepisy mają objąć kredyty o wartości do 250 tys. zł, a nie, jak dotąd, 80 tys. zł

Niestety, nie wszystkie proponowane zmiany poprawią sytuację klientów banków. W szczególności, banki zyskają prawo do pobierania opłat z tytułu przedterminowej spłaty kredytu, w przypadku gdy kredyt będzie oprocentowany według stałej stopy a spłacona przed terminem kwota kredytu przewyższy w ciągu 12 miesięcy trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Do tej pory nie było to możliwe. Negatywnie należy też ocenić usunięcie obowiązującego do tej pory górnego limitu łącznej kwoty wszystkich opłat, prowizji oraz innych kosztów związanych z zawarciem umowy o kredyt konsumencki. Rodzi to niebezpieczeństwo, że banki będą dążyć do obarczania klientów większymi niż dotąd kosztami kredytu.

dr Michał Jurek, Ekonomista Gospodarczego Banku Wielkopolski SA,

UE w Poznaniu