Fundusze unijne: zobacz, z jakiego wsparcia możesz skorzystać. Ruszają nabory

Fundusze unijne: zobacz, z jakiego wsparcia możesz skorzystać. Ruszają nabory
Euro Fot. stock.adobe.com/vegefox.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Fundusze Europejskie mają do zaoferowania szeroką ofertę wsparcia. Sprawdź, czy środki unijne mogą pomóc również tobie. W październiku ruszają nowe nabory z programów regionalnych oraz krajowych. Wiele konkursów kierowanych jest do przedsiębiorców. O wsparcie mogą starać się również jednostki samorządu terytorialnego, jednostki naukowe oraz instytucje ochrony zdrowia.

W październiku ruszają nowe nabory z programów regionalnych oraz krajowych. Wiele konkursów kierowanych jest do przedsiębiorców #FunduszeUnijne #FunduszeEuropejskie

Cała oferta obejmuje 31 naborów z programów ogólnopolskich, 100 z programów regionalnych i 3 z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Zapoznaj się z październikowymi konkursami i odkryj nowe możliwości rozwoju!

Badania i rozwój

W październiku na mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorców czekają cztery konkursy z tzw. „szybkiej ścieżki”, czyli konkursy z przyspieszoną oceną wniosków.

O środki unijne mogą ubiegać się przedsiębiorcy, konsorcja przedsiębiorstw lub konsorcja przedsiębiorstw i jednostek naukowych. Liderem musi być zawsze przedsiębiorstwo.

Czytaj także: BGK: nowa perspektywa UE mniej hojna dla polskich samorządów. Muszą szukać innych źródeł finansowania >>>

Przedsiębiorcy mogą pozyskać pieniądze unijne na projekty, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo same eksperymentalne prace rozwojowe. Projekt, w którym nie przewidziano prac rozwojowych, nie może uzyskać dotacji. Elementem projektu mogą być również prace przedwdrożeniowe.

Nauka i edukacja

Odpowiednio wykształceni i przeszkoleni pracownicy są bardziej efektywni i zmotywowani w działaniu. Jak zadbać o podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych? Z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie, które oferują dofinansowanie dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w obszarze szkoleń, doradztwa i studiów podyplomowych.

Wsparcie kierowane jest obecnie do przedsiębiorstw działających w branżach: budowlanej, finansowej oraz turystycznej i dotyczy tematyki określonej przez Rady Sektorowe ds. Kompetencji.

Czytaj także: BGK: 100 mln zł ze środków unijnych trafiło już do opolskich przedsiębiorców >>>

Innowacje

Jesteś przedsiębiorcą i myślisz o wzmocnieniu konkurencyjności i innowacyjności swojej firmy? Pomoże Ci w tym konkurs „Badania na rynek”, przez sfinansowanie wprowadzenia na rynek innowacyjnych produktów lub wdrożenia innowacyjnych procesów technologicznych, które są wynikiem prac badawczo-rozwojowych. Konkurs ogłaszany jest w trzech obszarach: ogólnym, miasta średnie oraz dostępność plus.

Masz pomysł na innowacyjny produkt bądź usługę? W Platformach startowych otrzymasz ekspercką pomoc i rozwiniesz pomysł w rentowny model biznesowy.

Możesz zgłosić swój pomysł do wybranej platformy. Tam menadżer inkubacji przygotuje szczegółowy plan inkubacji Twojego pomysłu. Po jego realizacji i uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Twojej platformy możesz starać się o 1 mln złotych na rozwój swojego biznesu w ramach konkursu Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej.

Ochrona środowiska

Wiatr, biomasa, biogaz, woda, energia słoneczna lub geotermalna to wszystko odnawialne źródła energii. Warto w nie inwestować, ponieważ są bardziej przyjazne dla środowiska, a co za tym idzie również dla nas samych.

Teraz przedsiębiorcy – wytwórcy energii z odnawialnych źródeł energii – mają szansę przyczynić się do poprawy warunków życia na Śląsku.

Środki unijne przyznawane są na projekty zakładające budowę lub przebudowę jednostek wytwarzających energię z odnawialnych źródeł z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej, na terenie województwa śląskiego.

Cyfryzacja

Internet mobilny jest już podstawowym sposobem dostępu do sieci. Wybieramy go ze względu na szybkość i łatwą dostępność.

Publiczny Internet dla każdego to konkurs, dzięki któremu mieszkańcy polskich gmin uzyskają dostęp do bezpłatnego i powszechnego internetu w przestrzeni publicznej. Dzięki projektowi na mapie Polski pojawi się kilkanaście tysięcy nowych hotspotów.

Place zabaw, skwery, parki, dworce czy urzędy, które do tej pory funkcjonowały w trybie offline, wreszcie wzbogacą się o hotspoty dostępne dla wszystkich.

Rewitalizacja

Aby poprawić jakość życia mieszkańców, gminy już dziś mogą starać się o dofinansowanie dla wielu obszarów wymagających rewitalizacji w swoich województwach.

Pieniądze pochodzące z Funduszy Europejskich mogą zostać wydane m. in. na remonty placów i dróg, modernizację budynków mieszkalnych, rozbudowę infrastruktury kulturalnej i rekreacyjnej czy zwiększenie ilości przestrzeni zielonych.

Instytucje ochrony zdrowia

W październiku warto postawić na zdrowie. W myśl powiedzenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dofinansowanie z Funduszy Europejskich może wesprzeć realizację projektów skupiających się na profilaktyce wielu chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych.

Zarząd Województwa Śląskiego prowadzi nabór na wdrażanie programów zdrowotnych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów m.in. raka jelita grubego, piersi czy szyjki macicy. Celem konkursu jest poprawa dostępu do profilaktyki, diagnostyki i rehabilitacji leczniczej w województwie śląskim.

Nieprzyjemna jesienna aura czy siedzący tryb życia sprawiają, że coraz więcej osób cierpi także na dolegliwości związane z otyłością czy bólem kręgosłupa. Podmioty lecznicze w województwie mazowieckim mogą otrzymać wsparcie na szereg działań profilaktycznych takich jak indywidualne porady dietetyczne, działania edukacyjno-promocyjne czy interwencje terapeutyczne. Konkurs ogłaszany jest w dwóch kategoriach: moduł dotyczący otyłości oraz moduł dotyczący chorób kręgosłupa.

Poznaj szczegóły

To tylko wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany, szczegółowe informacje o wszystkich trwających naborach znajdziesz na portalu Funduszy Europejskich, w zakładce „Zobacz ogłoszenia o naborach wniosków”.

Potrzebujesz dodatkowych informacji – przyjdź, zadzwoń lub wyślij maila bezpośrednio do instytucji organizującej konkurs lub Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Pracownicy i konsultanci udzielą Ci bezpłatnych informacji.

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju