Fundusze europejskie – jak szukać, żeby znaleźć? (92): Pomysłowy biznes, kapitał i gwarancje

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2013.11.foto.032.250xPoręczenia dla przedsiębiorców w kwocie 787 mln zł uruchomią krajowe instytucje finansowe, które pozyskały wsparcie Komisji Europejskiej i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego w ramach 7. Programu Ramowego UE.

INSTRUMENT PODZIAŁU RYZYKA (RSI) to pilotażowy program gwarancyjny (gwarancje bezpośrednie i regwarancje), wspierający działalność innowacyjną małych i średnich firm. Projekty około 1000 przedsiębiorców sfinansują ze swojej oferty kredytowej i leasingowej Deutsche Bank PBC, Pekao S.A., Raiffeisen Polbank i Raiffeisen- Leasing Polska. Doświadczenia programu staną się wzorem dla przygotowania systemu instrumentów zwrotnych w perspektywie finansowej UE 2014-2020. Na konferencji zorganizowanej przez Związek Banków Polskich rozmawiano o szczegółach oferty.

Finansowanie one stop shop

Przedsiębiorcy mogą oczekiwać wsparcia inwestycji w środki trwałe i wartości niematerialne oraz prawne, a także dostarczenie kapitału obrotowego w wysokości od 25 tys. euro do 7,5 mln euro na 2-7 lat. W razie niewypłacalności 50 proc. niespłaconej części kredytu pokrywa gwarancja unijna, która ma charakter portfelowy i obejmuje kapitał z odsetkami. Pozwala to przedsiębiorcy uzyskać szerszy zakres finansowania i załatwić wszystko w jednym okienku instytucji finansowej.

W przypadku niespłacenia kredytu wypłata gwarancji następuje z proporcjonalnym podziałem kwot odzyskiwanych pomiędzy pośrednika a EFI. W zamian pośrednicy są zobowiązani do transferu korzyści z gwarancji, jaką jest przede wszystkim redukcja oprocentowania. Przedsiębiorcy uzyskują więc dostęp do taniego zabezpieczenia i prostych procedur kredytowych bez reżimu pomocy publicznej (w tym limitów). Z oferty RSI mogą korzystać także nowo powstałe biznesy (start-up).

Firma aplikująca o wsparcie w ramach RSI ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI