Forum Usług Płatniczych: dr Mieczysław Groszek – Cele dla fundacji
Fundacja Polska Bezgotówkowa, jest wspólną inicjatywą sektora publicznego i prywatnego. Sektor publiczny reprezentowany jest przez Ministerstwo Rozwoju, sektor prywatny to Związek Banków Polskich oraz trzy segmenty, które funkcjonują w usługach finansowych – organizacje płatnicze Visa, Mastercard; wydawcy kart płatniczych, czyli banki i agenci rozliczeniowi.
W ramach tej grupy często nazywanej mikro ekosystemem płatniczym powstaje inicjatywa bardzo silnego rozwoju sieci akceptacji dla płatności bezgotówkowych. Inicjatywa najpierw przybrała kształt formalnych porozumień, a później przygotowania Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego.
Zobacz i posłuchaj rozmowy na naszym kanale aleBankTV na YouTube albo na końcu artykułu |
Fundacja, którą reprezentuję, została założona po to, aby programem zarządzać. Bardzo sobie cenimy zaufanie i równocześnie jest to wyzwanie. W ciągu czterech lat chcemy nie tylko podwoić punkty akceptacji dla płatności bezgotówkowych – popularnie mówiąc liczbę terminali – dziś jest około 600 tys., planujemy sfinansować budowę kolejnych 600 tys. – ale chcemy też działać w zakresie bezpieczeństwa transakcji. Wiadomo, że nie będzie przełomu jeżeli ludzie nie będą przekonani, że jest to wygodne, ale i bezpieczne.
W ramach badań i innowacji, z których słynie polski system finansowy chcemy też badać inne nowoczesne systemy płatnicze. Jesteśmy przekonani, że to, co dzisiaj mamy, to jest tylko jeden z etapów rozwoju tego systemu. W Polsce na pewno innowacje będą się rozwijały.
W efekcie chcemy doprowadzić do tego, aby systemy płatności bezgotówkowych były powszechnie dostępne i aby możliwość płacenia bezgotówkowego była za cztery lata tak powszechna, jednoznaczna i bezdyskusyjna, jak dziś płacenie gotówką.
Myślę, że jest to zadania, które ma dużo szerszy charakter niż ilościowe instalowanie 600 tys. terminali. To jest bardzo ważne przedsięwzięcie modernizacyjne w zakresie działania państwa – upowszechnienie korzystania z instrumentów płatniczych, ale też korzystanie z instrumentów elektronicznych, do których można dołączyć jeszcze wiele innych funkcjonalności. Dlatego te zadania traktujemy nie tylko jako wyzwanie, ale bardzo dużą ambicję Fundacji.