Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2018– Reminiscencje: Informatyka w bankach spółdzielczych

Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2018– Reminiscencje: Informatyka w bankach spółdzielczych
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas dziesiątego już Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej, tradycyjnie przygotowanego przez Związek Banków Polskich i Centrum Prawa Bankowego i Informacji, przedstawiciele banków spółdzielczych, dostawców usług IT dla sektora bankowego oraz administracji publicznej dyskutowali o najważniejszych wyzwaniach związanych z elektronizacją polskiej bankowości lokalnej.

Kulminacyjnym punktem forum, a zarazem zwieńczeniem pierwszego jego dnia, była uroczysta gala, podczas której ogłoszone zostały wyniki kolejnej edycji Krajowego Rankingu „Wyróżniające się banki spółdzielcze”. Otworzył ją wiceprezes Związku Banków Polskich, Włodzimierz Kiciński. Nawiązał do programu pierwszego dnia konferencji i podkreślił, że istotne było wystąpienie Juergena Hessa, reprezentującego niemiecką spółkę Fiducia & GAD IT AG dostarczającą usługi teleinformatyczne dla banków spółdzielczych zrzeszonych w grupie Volksbanken und Raiffeisenbanken. – Warto było zapoznać się z doświadczeniami, jakie ma w tej materii bratnia organizacja bankowa; z tym, w jaki sposób niemiecka bankowość spółdzielcza radzi sobie z tworzeniem nowych usług i jak jest regulowana działalność tej organizacji – podkreślił.

Wiceprezes ZBP zaznaczył, że również w polskiej bankowości spółdzielczej nadszedł czas na zintensyfikowanie kooperacji, o budowaniu przyszłości całego sektora decydować winny wspólnie podejmowane dzia- łania. – Zawsze powtarzamy w ZBP, że zgoda buduje, a niezgoda rujnuje – podkreślił Włodzimierz Kiciński.

Maciej Małek, redaktor naczelny miesięcznika „Nowoczesny Bank Spółdzielczy”, organizatora rankingu, przypomniał, iż w tym roku wprowadzono nowe jego zasady. – „Krajowy Ranking Wyróżniające się banki spółdzielcze prowadzimy od roku 2006. Od tego czasu tak w samym sektorze bankowym, jak i otoczeniu rynkowym i ładzie regulacyjnym zmieniło się wiele, by nie rzec – wszystko – zauważył. Ale nie tylko to zdecydowało o wyborze innej metody wyłaniania najefektywniejszych instytucji. – Dotychczas, tworząc ranking, wykorzystywaliśmy dane nadsyłane przez same banki, na ich podstawie analitycy oceniali i wyłaniali zwycięzców. Ta formuła wyczerpała się w momencie, kiedy mamy do dyspozycji zobiektywizowane, porównywalne i wiarygodne dane, którymi dysponują systemy ochrony instytucjonalnej. Dzięki temu mamy z jednej strony przejrzystość i wiarygodność danych, z drugiej zaś ranking może objąć aż 500 banków, samo to stanowi nową jakość – zaznaczył Maciej Małek.

Nowa formuła rankingu nie oznacza zamknięcia się na pozostałe 62 instytucje, które w momencie rozstrzygania rankingu pozostawały poza strukturami IPS. – Banki te do końca roku mają czas na decyzję odnośnie przystąpienia do systemów ochrony instytucjonalnej, są też alternatywne inicjatywy zmierzające do innych aniżeli dotąd wypracowane form zrzeszania się. Jeżeli tylko będziemy w stanie uzyskać dane porównywalne z tymi, które wypracowały systemy IPS, wówczas serdecznie zapraszamy – zadeklarował Maciej Małek.

Zmienione zasady wyboru laureatów tegorocznej edycji rankingu oznaczają, że w poszczególnych kategoriach określonych wysokością sumy bilansowej są podwójni zwycięzcy – banki uczestniczące w Spółdzielczym Systemie Ochrony SGB oraz w Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS. Są to instytucje, które wyróżnia zarówno znakomita sytuacja ekonomiczna, jak i zrównoważony, bezpieczny rozwój.

W ceremonii wręczenia nagród uczestniczyli w komplecie członkowie kapituły rankingu, w składzie: Andrzej Wolski, wiceprezes zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji – przewodniczący, Maciej Małek, redaktor naczelny miesięcznika „Nowoczesny Bank Spółdzielczy” – sekretarz, Michał Ołdakowski, wiceprezes zarządu Spółdzielczego Systemu Ochrony SGB – członek oraz Wiesław Żółtkowski, wiceprezes zarządu Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS – członek. W Spółdzielczym Systemie Ochrony SGB miejsca na podium zdobyli:

 • W kategorii powyżej 500 mln zł sumy bilansowej:
  Miejsce pierwsze – Bank Rumia Spółdzielczy, wyróżnienie odebrał wiceprezes zarządu Aleksander Borzymowski.
  Miejsce drugie – Bank Spółdzielczy w Gnieźnie, statuetkę przekazano na ręce prezes zarządu Barbary Borowskiej.
 • W kategorii od 200 do 500 mln zł sumy bilansowej:
  Miejsce pierwsze – Bank Spółdzielczy w Czarnkowie, trofeum trafiło w ręce prezesa Władysława Dymka.
  Miejsce drugie – Powiatowy Bank Spółdzielczy we Wrześni, nagrodę odebrali prezes zarządu Joanna Pikora- Ignasiak i wiceprezes Szymon Paterski.
 • W kategorii od 100 do 200 mln zł sumy bilansowej:
  Miejsce pierwsze – Bank Spółdzielczy w Działdowie z siedzibą w Lidzbarku, statuetkę wręczono prezesowi zarządu Jarosławowi Gawendzie.
  Miejsce drugie – Bank Spółdzielczy w Raszkowie, wyróżnienie przekazano na ręce prezesa zarządu Łukasza Szkudlarka.
 • W kategorii do 100 mln zł sumy bilansowej:
  Miejsce pierwsze – Bank Spółdzielczy w Skaryszewie, nagrodę odebrała prezes zarządu Danuta Wilamowicz.
  Miejsce drugie – Bank Spółdzielczy w Grudusku. W Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS zwycięzcami okazały się:
 • W kategorii powyżej 500 mln zł sumy bilansowej:
  Miejsce pierwsze – Bank Spółdzielczy w Wolbromiu, statuetkę wręczono prezesowi zarządu Witoldowi Myszorowi.
  Miejsce drugie – Bank Spółdzielczy w Jarosławiu, wyróżnienie w imieniu banku przyjął Marek Macierzanka.
 • W kategorii od 200 do 500 mln zł sumy bilansowej:
  Miejsce pierwsze – Bank Spółdzielczy w Łomazach, nagrodę odebrał prezes zarządu Piotr Łojewski.
  Miejsce drugie – Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze.
 • W kategorii od 100 do 200 mln zł sumy bilansowej:
  Miejsce pierwsze – Bank Spółdzielczy w Piń...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI