Forum Energii: morskie farmy wiatrowe wyjątkową szansą dla polskiej energetyki

Forum Energii: morskie farmy wiatrowe wyjątkową szansą dla polskiej energetyki
Fot. stock.adobe.com/Yauhen Suslo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polska może uruchomić 8-10 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych do 2035 roku, wynika z raportu Forum Energii pt. "Energetyka morska. Z wiatrem czy pod wiatr?". Konieczne są jednak zmiany regulacyjne, które przyspieszą ich powstanie i obniżą koszt kapitału dla inwestorów.

Polska może uruchomić 8-10 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych do 2035 roku #ForumEnergii #FarmyWiatrowe #energetyka #OZE

„Morskie farmy wiatrowe są wyjątkową szansą dla polskiej energetyki i przemysłu. Mogą stać się naszą krajową specjalnością. Do roku 2035 możliwe jest uruchomienie 8-10 GW, dzięki czemu zredukujemy o 25% dzisiejsze emisje CO2. Rozwój wiatrowej energetyki morskiej poprawi również bezpieczeństwo energetyczne i zdywersyfikuje miks energetyczny. Dopiero zaczynamy energetykę morską, ale trzeba zrobić wszystko, aby offshore był konkurencyjny wobec innych źródeł. Trzeba obniżyć koszty kapitału” – powiedziała prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera, cytowana w komunikacie dotyczącym raportu.

Zdaniem autorów raportu, konieczne jest wdrożenie działań już teraz, aby uruchomić pierwsze elektrownie przed rokiem 2030. Najpilniejszym zadaniem jest odzwierciedlenie specyfiki tego sektora w Ustawie o odnawialnych źródłach energii

„Kluczową kwestią jest ostateczna decyzja rządu dotycząca farm wiatrowych. Dotychczas mieliśmy do czynienia jedynie z propozycjami. Brakuje rozwiązań regulacyjnych, które będą jasnym sygnałem dla inwestorów, że chcemy, aby offshore w Polsce się rozwijał. Aby uruchomić pierwsze elektrownie przed rokiem 2030, decyzja potrzebna jest już teraz” – napisano w materiale.

Forum Energii postuluje też szczegółowe zmiany, w tym skrócenie czasu realizacji farm na morzu do 8-10 lat z obecnych ok. 14 lat, aby zdążyć włączyć farmy na morzu do systemu przed okresem największych problemów z mocami wytwórczymi.

Obniżenie kosztów energetyki morskiej

Kolejnym postulatem jest obniżenie kosztów energetyki morskiej.

„Na koszty realizacji farm wiatrowych znacząco wpływa koszt kapitału, który w Polsce należy do najwyższych w Europie. Kluczowe jest zmniejszenie ryzyka regulacyjnego. W zasięgu ręki jest uruchomienie mechanizmu obniżającego ryzyko finansowe, który chroni inwestorów przed ryzykiem” – czytamy dalej.

Forum Energii rekomenduje wdrożenie mechanizmu finansowego, który obniży koszt kapitału wykorzystywanego przez inwestorów, co w efekcie pozwoli zmniejszyć koszt energii dla odbiorców.

Rozbudowa sieci na północy kraju

Konieczna jest też rozbudowa sieci na północy kraju, wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego, aby możliwe było przyłączenie do niej morskich farm wiatrowych. Inwestycje w morską energetykę wiatrową mogą zwiększyć niezawodność polskiego systemu energetycznego poprzez rozbudowę sieci.

Planowane obecnie farmy wiatrowe na Bałtyku będą pierwszymi inwestycjami tego typu w Polsce, dlatego mogą być do 10% droższe w porównaniu z krajami z rozwiniętym potencjałem wykonawczym.

„W latach 2025-2029 ich koszt będzie wynosił od 2,28 do 2,51 mln euro/MW (razem z przyłączem do sieci) w cenach z 2017 roku. W latach 2030-2034 może nastąpić spadek o 5%” – ocenił ekspert Forum Energii Jan Rączka, także cytowany w komunikacie.

Źródło: ISBnews